Sesję rozpoczęto uroczystym wręczeniem nagród w związku z rozstrzygnięciem plebiscytu Nauczyciel-Przyjaciel. Najwyższe trofeum przypadło w udziale nauczycielowi z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im.Kombatantów Ziemi lubańskiej w Lubaniu Adamowi Królowi. Drugą nagrodę z rąk wicestarosty Wojciecha Zembika - patrona plebiscytu, oraz redaktora naczelnego Ziemi Lubańskiej Ryszarda Figurskiego odebrała Marta Cieślak ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubaniu, trzecią – Małgorzata Mamos ze Szkoły Podstawowej w Radogoszczy, czwartą Marzena Tomczyk i piątą Justyna Wickiel - obie nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Lubaniu.
Głównym punktem obrad było wysłuchanie sprawozdań dotyczących aktualnej sytuacji w powiecie w zakresie bezrobocia oraz sprawozdania z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Ośrodka Interwencji Kryzysowej „Stokrotka” za rok 2009.
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Lubaniu Krystyna Mucha przedstawiła szczegółową analizę sytuacji na rynku pracy powiatu lubańskiego na tle kraju, województwa i sąsiednich powiatów oraz struktury bezrobocia w naszym powiecie. Radni wysłuchali informacji na temat prowadzonych form przeciwdziałania bezrobociu w roku ubiegłym oraz realizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Lubaniu programach finansowanych ze środków Funduszu Pracy oraz Europejskiego Funduszu Społecznego a także Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Przedstawiciel PCPR przedstawił informację na temat zadań realizowanych w ubiegłym roku, które dotyczyły opieki nad dzieckiem i rodziną (kwestie rodzin zastępczych, kierowania do placówek opiekuńczo-wychowawczych, działalności Ośrodka Interwencji Kryzysowej „Stokrotka” w Lubaniu) oraz rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych i pomocy udzielanej repatriantom na terenie powiatu lubańskiego. PCPR realizowało także projekt systemowy, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w zakresie poddziałania 7.1.2 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie.
W kolejnej części sesji podjęto trzy uchwały. Pierwsza dotyczyła ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu lubańskiego. Uchwała określa godziny pracy tych placówek w dni robocze oraz w niedziele, święta i dyżury nocne.
Rada Powiatu Lubańskiego, na wniosek burmistrza miasta Świeradów-Zdrój, podjęła uchwałę, na mocy której pozytywnie opiniuje projekt zmiany granic administracyjnych Gminy Miejskiej Świeradów-Zdrój. Polega on na włączeniu w obszar terenów otaczających miasto Świeradów-Zdrój określonych w granicach administracyjnych Gminy Miejsko-Wiejskiej Mirsk, działek o łącznej powierzchni około 210 ha.
Ostatnia uchwała Rady Powiatu Lubańskiego dotyczy wyrażenia zgody na przystąpienie przez powiat lubański do projektu pn. „Staż za granicą szansą kariery zawodowej” w ramach programu „Leonardo da Vinci” – Projekty staży zagranicznych IVP/PLM. Z inicjatywą złożenia wniosku projektowego wystąpił dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Lubaniu. Grupą docelową w przedsiewzięciu będzie 20 uczniów i 2 opiekunów. W przypadku uzyskania dofinansowania projekt będzie realizowany w 2011 r.
Radni wysłuchali także sprawozdania starosty Walerego Czarneckiego z pracy Zarządu i z wykonania uchwał Rady Powiatu Lubańskiego.
Z dnia: 2010-02-03, Przypisany do: Nr 3(386)