Na sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury spotkali się radni wszystkich pięciu kadencji, burmistrzowie ostatniego dwudziestolecia – Zdzisław Bykowski, Jerzy Zieliński i Konrad Rowiński (niestety Janusz Skowroński, drugi burmistrz odrodzonego samorządu na uroczystość nie przybył) oraz gospodarze powiatu i ościennych gmin. Nie zabrakło również przedstawicieli instytucji i organizacji działających na terenie miasta, dyrektorów podległych jednostek i pracowników samorządowych. Wśród przybyłych znajdował się również Andrzej Piesiak, senator Rzeczpospolitej Polskiej I i II kadencji. Gościem specjalnym lubańskich obchodów był wicepremier w rządzie Donalda Tuska, przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.
Uroczystość rozpoczął hejnał miejski, po czym wszyscy dotychczasowi przewodniczący Rady Miasta Lubania – Jan Smreczyński (1990-1998), Marian Kwolik (1998-2006) i Małgorzata Grzesiak (obecna kadencja) – powitali zebranych. Minutą ciszy uczczono radnych, którzy odeszli na wieczną służbę - Tadeusza Świdę, Romana Królika, Herman Komendzińskiego, Stanisława Kostkę, Adama Kasztę, Grażynę Ajtkum, Wiesława Wajcfelta, Mariana Kwiecińskiego, Zygmunta Duziaka i Stanisława Bykowskiego.
Beata Siemaszkiewicz, radca prawnego Urzędu Miasta Lubań przedstawiła referat na temat „Sytuacji prawnej samorządu terytorialnego”. W dalszej części głos zabrał burmistrz Konrad Rowiński, gospodarz spotkania.
- 20 lat samorządu gminnego to czas na pewne podsumowania. To czas odpowiedzi na pytania, jak gospodarowaliśmy środkami publicznymi, czy w Lubaniu zdaliśmy egzamin z samorządności. Czy wykorzystaliśmy szansę jaką dała nam uchwalona 8 marca 1990 roku ustawa o samorządzie terytorialnym i pierwsze po wojnie wolne wybory - powiedział między innymi burmistrz. - Mam świadomość, że w moim wystąpieniu nie da się opowiedzieć wszystkiego, co wydarzyło się w ostatnich dwudziestu latach. Dzisiaj przypomnę pokrótce najważniejsze fakty, natomiast bardziej szczegółowe informacje znajdują się w specjalnie na tę okoliczność wydanym przez nas kalendarium, które oparte jest na naszych archiwalnych dokumentach. Zdajemy sobie jednak sprawę, że i tam nie udało się zawrzeć wszystkiego, bo nie sposób zamknąć dwudziestu lat na kilkunastu kartach, ale jest to jakieś kompendium minionych wydarzeń.
Burmistrz mówiąc o dwudziestu latach lubańskiego samorządu skupił się na pewnych procesach i kluczowych wydarzeniach, które były realizowane z dużą konsekwencją. Przypomniał wiele z nich, o których myślimy dzisiaj, że tak było od zawsze.
Grzegorz Schetyna podkreślił, że sukcesem samorządu Lubania jest zgodna, ponadpartyjna praca na rzecz miasta i jego mieszkańców. Problemy Lubania nie były zdominowane przez politykę a najważniejsze były sprawy dotyczące tutejszej społeczności. Jako przyjaciel miasta a przy tym osoba z zewnątrz – jak podkreślił – udało się tu zrealizować to o czym marzyliśmy w 1989 roku. A nie wszędzie tak się stało.
Senator RP I i II kadencji Andrzej Piesiak w krótkim rysie przypomniał wydarzenia rodzenia się samorządności w wolnej Polsce a także udział w nich świętej pamięci Stanisława Kostki.
Wydarzeniem uroczystości było wręczenie przez przewodniczącą RM Małgorzatę Grzesiak i burmistrza Konrada Rowińskiego tegorocznym laureatom medali „Za zasługi dla miasta Lubania”. Otrzymali je - Irena Jarmolińska, Lidia Sosnowiec, Adolf Juzwenko, Józef Soczyński i Spółdzielnia Mieszkaniowa. W imieniu odznaczonych za honor podziękował wieloletni dyrektor Biblioteki Zakładu Narodowego im. Ossolińskich dr Adolf Juzwenko, któremu lubańska Solidarność zawdzięczała wiele. W najtrudniejszym okresie był dla niej wielkim wsparciem.
W sposób szczególny podziękowano również tym osobom, które przez dwadzieścia lat – a więc od początku jego istnienia - pracowały w lubańskim samorządzie. Wręczone im zostały laudacje i kwiaty.
Część oficjalną obchodów jubileuszu samorządu lubańskiego zakończył koncert w wykonaniu dolnośląskich filharmoników, po którym organizatorzy zaprosili zebranych na okazjonalny bankiet do nowo wyremontowanej kawiarenki domu kultury. Tutaj zaprezentowany został, specjalnie na tę okazję zmontowany, film dotyczący przekroju minionych dwudziestu lat działalności samorządu.
Z dnia: 2010-06-09, Przypisany do: Nr 11(394)