„Gdybyśmy chcieli odnaleźć początki wspólnot mieszkaniowych w Polsce, prosty ślad zaprowadzi nas do Biskupina” – czytamy w publikacji na temat historii spółdzielczości mieszkaniowej w Polsce autorstwa Zuzanny Śliwy. I choć w ostatnim czasie dużo się dyskutuje na temat zasadności jej istnienia, próbując poddawać krytyce zasady jej funkcjonowania, to jednak dzięki niej w Polsce, także w Lubaniu, wiele rodzin mogło znaleźć swój dach nad głową. Nie można też zarzucić braku dbałości o spółdzielcze zasoby, co widać gołym okiem. Wystarczy się przejść przez osiedle Piastów w Lubaniu aby się o tym przekonać naocznie. Budynki, w większości ocieplone, przyciągają wzrok swoją estetyczną elewacją. A teren zagospodarowany jest infrastrukturą jaka jest potrzebna, aby mieszkańcy mogli czuć się w swojej małej ojczyźnie komfortowo. Nie brakuje parkingów, placów zabaw, boisk przemyślnie wkomponowanych w zieleń, o którą dba się szczególnie. Alejki i drogi są tu sukcesywnie remontowane a zarząd szuka wciąż nowych rozwiązań, aby udogodnić życie mieszkańcom przy jak najmniejszych nakładach.
Ale wróćmy do samej uroczystości. Uczestniczyli w niej jako goście, obok prezesa Krajowej Rady Spółdzielczej Jerzego Jankowskiego, także burmistrz Lubania Konrad Rowiński i wicestarosta Wojciech Zembik. Szef rady nadzorczej Lucjan Żełabowski, po powitaniu zebranych, oddał głos prezesowi Marianowi Kwolikowi, który w krótkim zarysie przedstawił historię i dorobek Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubaniu. Wspomniał również o planach na przyszłość. Między innymi planowana jest dalsza poprawa termoizolacyjności budynków, modernizacja instalacji wewnętrznych, rewitalizacja terenów zielonych, łącznie z tzw. małą architekturą, ponadto wdrożenie zintegrowanego systemu zarządzania spółdzielnią oraz budowa monitoringu na osiedlu Piastów w ramach partnerskiej współpracy z Gminą Miejską Lubań. Prezes stwierdził podsumowując, że ogólna sytuacja finansowa spółdzielni jest dobra i nie istnieją zagrożenia dla jej dalszej działalności. Należy więc w przyszłość patrzeć z optymizmem, ze świadomością zabezpieczenia spokojnego dachu nad głową. Podziękował również wszystkim za ich wkład w budowaniu korzystnego klimatu spółdzielni i wizerunku w środowisku lokalnym.
W czasie uroczystości uhonorowani również zostali wyróżniający się spółdzielcy. Odznaką Zasłużony Działacz ruchu spółdzielczego zostali wyróżnieni – Alina Bonik, Irena Kicmal, Maria Bohdan Orpiszewski, Jadwiga Pałka, Stanisław Wisłocki i Józef Soczyński.
Wyróżnione również zostały panie Barbara Boryczka i Anna Myśliwiec, które w spółdzielni przepracowały 35 lat.
Szereg osób na pamiątkę spotkania obdarowano albumami 120 lat spółdzielczości w Polsce, a pierwszy prezes spółdzielni Kazimierz Piwowarek otrzymał specjalne podziękowania.
Zarówno sama uroczystość jubileuszowa, jak i okolicznościowy biuletyn wydany z tej okazji miały na celu uczczenie tej tak ważnej rocznicy, ale też zaprezentowanie dorobku, by dokonania nie poszły w zapomnienie. Dorobek spółdzielni jest niebagatelny, bo jest to blisko 1900 mieszkań, w których mieszka kilka tysięcy ludzi.
Z dnia: 2010-10-06, Przypisany do: Nr 19(402)