Opinie, poglądy, komentarze…
Organizowane w szkole zajęcia pozalekcyjne mają na celu ujawnianie i rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów, kształtowanie umiejętności interpersonalnych oraz propagowanie alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu. Na przestrzeni lat różnie z tym bywało. Nauczyciele nie bardzo chcieli prowadzić kółka zainteresowań, a i młodzież nie specjalnie się do nich garnęła. Jak jest dzisiaj?
* Lidia Błażków, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu
- W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej od wielu lat prowadzone są zajęcia pozalekcyjne, mające na celu rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów a także wyrównywanie szans edukacyjnych. W ostatnim czasie atrakcyjność zajęć pozalekcyjnych wzrosła, a także ich różnorodność. W związku z tym cieszą się większym zainteresowaniem uczniów niż w latach ubiegłych a nauczyciele doceniają ich znaczenie w kształceniu młodzieży. Dlatego wzbogacają ofertę swoimi nowymi propozycjami. Starają się łączyć zainteresowania uczniów z walorami dydaktyczno-wychowawczymi. Wielu nauczycieli pasjonatów prowadzi zajęcia w ramach obowiązków wynikających z Karty Nauczyciela (art. 42 ust.2). Frekwencja na zajęciach jest zadowalająca, ale niestety wielu uczniów dojeżdża do szkoły spoza Lubania i nie mogą uczestniczyć w zajęciach popołudniowych.
Nasza szkoła kształci uczniów we wszystkich typach szkół, dlatego nasza oferta zajęć jest bardzo zróżnicowana, tak aby każdy uczeń znalazł coś dla siebie. Aby sprostać oczekiwaniom uczniów szkoła bierze udział w wielu projektach unijnych, dzięki którym pozyskuje się fundusze na realizację dodatkowych zajęć. Realizowany jest projekt „Einstein – każdy ma w sobie ukryty potencjał”, w ramach którego prowadzonych jest 10 zróżnicowanych tematycznie i przedmiotowo zajęć pozalekcyjnych skierowanych do młodzieży uczącej się w Liceum Ogólnokształcącym. Z kolei „Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku” adresowana jest do klas technikum w branży hotelarskiej. Ponadto wdrożony został Szkolny Program Wspierania uzdolnień, w ramach którego są organizowane zajęcia pozalekcyjne w formie licznych kół zainteresowań: języka rosyjskiego, filozoficzne, historyczne, ekonomiczne, matematyczne, biblijne, języka niemieckiego, teatralne, informatyczne, wiedzy o społeczeństwie, Izba Pamięci, aerobik, turystyczne i gastronomiczne, zajęcia sportowe (piłka nożna, siatkówka, koszykówka oraz boks).
* Halina Bargiel, dyrektor Zespołu szkół Ponadgimnazjalnych im.A.Mickiewicza w Lubaniu
- Zajęć pozalekcyjnych w naszej szkole - w głównej mierze przez nas finansowanych - odbywa się bardzo dużo. Zatwierdzonych przez dyrektora jest 11 kół zainteresowań, tj. 7 godzin tygodniowo. Są to koła historyczne, biologiczne, chemiczne, matematyczne, koło udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, informatyczne oraz siłownia, basen i siatkówka, tenis i siatkówka oraz siatkówka. Realizujemy także dodatkowe zajęcia – w ilości 13 godzin tygodniowo - zwiększające szanse edukacyjne uczniów, które są prowadzone z maturzystami w klasach trzecich LO. Oprócz tego istnieje w szkole teatr, który finansuje rada rodziców. Zgodnie z Kartą Nauczyciela wszyscy nauczyciele muszą przeprowadzić dodatkowo 1 godz. zajęć tygodniowo i w naszej szkole większość realizuje je z przeznaczeniem na koła zainteresowań i wszelkiego rodzaju zajęcia pozalekcyjne takie jak: przygotowanie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, czyli praca z uczniem słabszym, konsultacje maturalne, zajęcia wyrównawcze dla klas III i zajęcia przygotowujące do matury. Jest tych godzin w sumie 44 tygodniowo. Są to również godziny przeznaczone na opiekę uczniów podczas np. wycieczek szkolnych itp., których już od 1 września odbyło się bardzo wiele. Młodzież wyjeżdża także na spektakle teatralne, operowe, muzyczne. Do tej pory wyjechało już 17 klas. Na dolnośląski festiwal nauki, czyli targi edukacyjne wyjazdów było 11, w których wzięło udział 19 klas. Przy okazji uczniowie odwiedzili także wrocławskie wyższe uczelnie. Młodzież była również na wycieczkach zagranicznych, jak np. przy okazji polsko-niemieckich Dni Kultury w Görlitz, czy wyjazd do Budapesztu. Odbyła się także wymiana młodzieży. Nasi uczniowie wyjechali do Niemiec, do Abersheim oraz do Gimnazjum w Lipsku. Odbyło się bardzo wiele wycieczek turystyczno-krajoznawczych, w których uczestniczyło do tej pory 13 klas. Oprócz tego szkoła pozyskała około 1 miliona złotych na realizację pięciu unijnych projektów kierowanych bezpośrednio do uczniów, czyli „Einstein – każdy ma w sobie ukryty potencjał”, modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku, powiatowy program wspierania szkół, projekt „Interreg 3 a” i równie ciekawe przedsięwzięcie „Fizyka jest ciekawa”. Reasumując, w szkole po lekcjach dzieje się bardzo dużo. Odbywa się to dzięki ogromnemu zaangażowaniu nauczycieli i przede wszystkim chęci uczniów, czego bardzo się obawialiśmy, bo większa ich część to osoby dojeżdżające. Zainteresowanie młodzieży jest bardzo dużo i to na pewno podwyższa ich wyniki pracy. Patrząc poprzez pryzmat tej oferty dla uczniów można powiedzieć, że szkoła popołudniami tętni życiem.
Z dnia: 2010-11-17, Przypisany do: Nr 22(405)