Kilka lat temu w środowisku Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc zrodził się pomysł zrekonstruowania postaci siedemnastowiecznych strażników miejskich. Ktoś mógłby zapytać, dlaczego akurat strażnicy z XVII wieku... Przyczynkiem do realizacji tego pomysłu było odnalezienie w lubańskim archiwum inwentarza miejskiej zbrojowni z 1621 roku, w którym można znaleźć informacje o podstawowych elementach uzbrojenia. Na podstawie tego dokumentu oraz ikonografii z przełomu XVI i XVII stulecia został opracowany wzór strojustrażników. Ubiór ten jest uniwersalny, ponieważ pozwala on z jednej strony pokazać strażnika miejskiego, jak również żołnierza z tej epoki, ponieważ stroje te zbytnio się nie różniły.
- Miasto często zatrudniało zawodowych żołnierzy, jako strażników miejskich. Podstawowym elementem uzbrojenia ochronnego lubańskich strażników był hełm typu morion, zaś uzbrojenia zaczepnego - muszkiet lontowy oraz rapier – mówią pomysłodawcy przedsięwzięcia z Lubańskiego Centrum Historycznego i Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc. - Barwy ubioru zostały dostosowane do kolorów heraldycznych Lubania, w związku z tym spodnie są czerwone a koszule czarne.
Raz w miesiącu od maja do października taka właśnie XVII-wieczna straż miejska będzie rozpoczynała obchód miasta spod Wieży Brackiej, przemieszczając się ul. Bracką w stronę rynku, o czym mogli przekonać się mieszkańcy Lubania 8. października. Na rynku odbył się pokaz ówczesnej musztry. Całość zakończyła się strzałem z muszkietów na murach obronnych przy Domie Solnym. Strażnikom, w których rolę wcielił się Janusz Kulczycki, Łukasz Tekiela oraz Andrzej Zabrocki, towarzyszyła XVII-wieczna mieszczka, która rozdawała ulotki promocyjne Lubania oraz zagadywała zaskoczonych inscenizacją przechodniów.
Z dnia: 2011-10-19, Przypisany do: Nr 20(427)