Uroczystość odbyła się w kościele pw. Św. Jadwigi Śląskiej w Lubaniu. Rozpoczęła się od wprowadzenia warty honorowej do Wotum Dziękczynnego, 23 pocztów sztandarowych oraz kompanii honorowej, którą stanowili uczniowie klasy wojskowej z ZSP im.KZL oraz klasy policyjnej z ZSP nr 2. Tę część poprowadził Mieczysław Martusewicz.
W Mszy św. pod przewodnictwem Biskupa Legnickiego Stefana Cichego koncelebrowało ośmiu księży na czele z ks. Andrzejem Filą – dziekanem dekanatu i proboszczem parafii zarazem. Uczestniczyli również posłowie na Sejm RP Marzena Machałek i Zofia Czernow, wiceprezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Warszawie Bożena Dudzińska, włodarze powiatu - starosta Walery Czarnecki i wicestarosta Konrad Rowiński, burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński, gospodarze ościennych gmin, radni, poczty sztandarowe: kombatanckie, zakładów pracy, harcerstwa szkół z terenu Lubania, Bogatyni, Bolesławca, Gryfowa Śl., Jeleniej Góry, Karpacza, Lwówka Śl., Szarocina, Świeradowa-Zdroju i Zgorzelca. Licznie uczestniczyła młodzież, parafianie a przede wszystkim Sybiracy.
Wzruszającą homilię poświęconą Sybirakom a przede wszystkim ich patronom, których wizerunki widnieją na witrażach wygłosił bp Stefan Cichy.
O poświęcenie Wotum Dziękczynnego poprosił legnickiego hierarchę Romuald Karczewski, zaś Regina Karczewska wręczyła dostojnemu gościowi kwiaty. Natomiast aktu jego uroczystego odsłonięcia dokonali – wiceprezes Bożena Dudzińska, starosta Walery Czarnecki i prezes Koła ZS w Lubaniu Romuald Karczewski.
Po liturgii miała miejsce część patriotyczna. Przemówienia okolicznościowe wygłosili – starosta Walery Czarnecki, wiceprezes Bożena Dudzińska, posłanki Zofia Czernow i Marzena Machałek. Apel poległych przeprowadził Mieczysław Klatt z udziałem kompanii honorowej i orkiestry z MDK uświetniającej uroczystość.
Na zakończenie uroczystości wychowankowie lubańskiego domu kultury zaprezentowali program słowno-muzyczny.
Lubańskie Koło Związku Sybiraków obejmuje miasta Lubań i Olszynę oraz gminy Siekierczyn i Lubań. Zrzeszonych jest w nim 220 Sybiraków, w tym 44 podopiecznych (żony i mężowie Sybiraków), 5 członków rodzin Sybirackich i 14 honorowych Sybiraków. Na Wotum Dziękczynne, które powstało z inicjatywy Sybiraków z Koła Lubań ofiarę wniosło 154 darczyńców. To z ich serc wynikła taka potrzeba a dzień Sybiraka był doskonałą okazją do odsłonięcia i poświęcenia tego wyjątkowego miejsca pamięci.
Z dnia: 2012-09-26, Przypisany do: Nr 18(499)