MUZYCZNA LAWA 2015
Tradycyjnie w piątkowy wieczór amfiteatr pękał w szwach. Rozpoczynający granie wrocławski zespół Grey Fruit rozbujał publiczność, Jeden Osiem L pozwolił na wspólne rapowanie zaś Kruk mimo deszczowej aury porwał lubanian mocnym brzmieniem. Gwiazdą wieczoru była niewątpliwie Sylwia Grzeszczak. Pięć tysięcy fanów nuciło wraz z wokalistką, a ona śpiewała, grała i jednocześnie rozdawała autografy. Sobotnie muzykowanie zapoczątkował występ lubańskiego coverowego zespołu „Bazalt”. Następnie scenę amfiteatru opanowały roztańczone dzieci i młodzież. Obok nich wystąpiła finalistka programu You Can Dance – Po prostu tańcz Natalia Madejczyk „Ruda”. Po zakończeniu występów muzycznych rozruszaną publiczność podkręcił discopolowy zespół Jumper. Późniejszy koncert greckiej grupy Orfeusz podtrzymał świetny klimat i dał wspaniały support przed występem Pawła Stasiaka z zespołem Papa D. A zespół Papa D. jest jak wino – im starszy tym lepiej smakuje. Trzydziestoletni staż pracy na scenie zdecydowanie dobrze im służy, o czym w miniony weekend przekonali się lubanianie. Tym miłym akcentem zakończono tegoroczne granie na amfiteatrze. Organizatorem koncertów był Miejski Dom Kultury w Lubaniu.
HISTORYCZNE ŚWIĘTOWANIE
Bezpłatne warsztaty rzemieślnicze, tajniki pracy tkacza, mincerza, skryby i kowala, warsztat kata, możliwość upieczenia własnego chleba, husyckie szachy, gra miejska, prezentacja średniowiecznego uzbrojenia i inscenizacja wjazdu Rudolfa II Habsburga do Lubania. Te i wiele innych atrakcji miały miejsce na niezwykłej lekcji historii na lubańskim Rynku.
Po raz kolejny Muzeum Regionalne w Lubaniu i odważni uczniowie z Gimnazjum nr 3 im. Euroregionu Nysa pozwolili nam poznać przeszłość lubańskiego grodu. Tym razem historyczne przedstawienie teatralne dotyczyło sporu o lubańską miedzę pomiędzy mieszkańcami Lubania i Uniegoszczy. Margrabia Górnych Łużyc 15 maja 1577 roku w czasie pobytu w Lubaniu rozstrzygnął owy spór a 27 czerwca 2015 roku odtwórca jego postaci w inscenizacji bił brawo przy odsłonięciu kolejnej, piątej już tabliczki w Alei Historycznych Gwiazd w bruku ulicy Brackiej. Później było już nieco mniej odświętnie gdyż w sporze o lubańską miedzę cesarz Rudolf jednoznacznie przyznał rację lubanianom i ich burmistrzowi. Uniegoszczan wtedy nieco poniosło a lubanianie nie byli im dłużni. W ferworze błotnej walki oberwali nawet dostojni strażnicy. Na szczęście tabliczkę upamiętniającą przyjazd cesarza odsłonięto jeszcze przed tym zajściem. Malownicze widowisko historyczne połączone było z jarmarkiem. Liczne stragany i stoiska, oczywiście większość w duchu dawnych czasów cieszyły małych i dużych. Młodzież bardzo chętnie uczestniczyła w lubańskiej wyprawie odkrywców - grze terenowej, zaś najmłodsi (starsi też) lepili w glinie, układali historyczne puzzle, grali w husyckie szachy, oglądali teatrzyk kukiełkowy, tkali czy wałkowali. Zajęć im nie brakowało. Historia, której można dotknąć i posmakować ma zawsze wielu wielbicieli. Ludzie w strojach z epoki, wielkie uliczne widowisko, mnóstwo kiermaszów i warsztatów. Tak było i tym razem. W międzyczasie można było zwiedzać podziemia Ratusza, Muzeum Regionalne, Wieżę Bracką czy przeciwlotniczy schron z czasów II wojny światowej. Na szczyt Wieży Brackiej wspięło się prawie stu śmiałków, a dotąd nieudostępniane podziemia Ratusza zwiedziła podobna liczba osób. Podczas Dnia Historii odbył się Piknik Zbożowy sfinansowany ze Środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych. O skali zainteresowania historią świadczy fakt, że w czasie Dni Lubania Muzeum Regionalne odwiedziło ponad 1500 osób. Organizatorem Dnia Historii było Muzeum Regionalne w Lubaniu we współpracy z Gimnazjum Miejskim nr 3 i Łużyckim Centrum Rozwoju.
DAR LUBAŃSKICH PASJONATÓW
Dzień Aktywnej Rodziny, czyli w skrócie DAR, wypełniony był pozytywną energią i wspólną zabawą. Mieszkańców Lubania do udziału w święcie zaprosiło 18 organizacji pozarządowych, którym przyświecało hasło przewodnie „Z różnych środowisk się wywodzimy, ale rodzinę jedną tworzymy”.
28 czerwca br. plenerowy festyn rozpoczęła barwna i głośna parada rodziny lubańskich organizacji pozarządowych w towarzystwie różnorakich malowniczych bajkowych postaci przy głośnym brzmieniu werbla, trąbek, grzechotek i okrzyków. Uczestnicy przeszli ulicami miasta, prezentując swoje hasła przewodnie i własnoręcznie wykonane postacie pozarządowe (lista organizacji obok). Finałem parady była poetycko-mimiczna prezentacja każdej organizacji pod sceną. Przez następne sześć godzin imprezy organizacje rozproszone po całym placu rynkowym tworzyły "STREFĘ AKTYWNOŚCI" - zachęcały wszystkich do wzięcia udziału w grze z zadaniami na swoich stoiskach. Wśród zadań były sprawdziany wiedzy, nauka umiejętności, żarty i zabawy. Za udział w grze można otrzymać można było małą nagrodę, wśród uczestników również losowano bony pieniężne ufundowane przez Chromex Sp. z o.o. Na scenie trwała pokoleniowa wymiana artystyczna pod przewodnictwem Piotrusia Pana, który wraz z zastępem leśnych elfów i grupą klownów, ściągnął z Nibylandii (w tej roli Anna Łagowska). Bardzo bogaty i zróżnicowany program przeplatał występy starszych – utalentowanych artystycznie przedstawicieli organizacji i najmłodszych – wychowanków Żłobka Miejskiego, Bąbelkowa, Akademii Malucha i Przedszkola Słonecznego. W przerwie między występami zapewniono muzyczno-edukacyjny program dla najmłodszych i ich rodzin "Pan Brzechwa Robi Show". Na uczestników imprezy czekał także "LAS ATRAKCJI", czyli bezpłatne wesołe miasteczko - zjeżdżalnie, „ciuchcia” jeżdżąca po mieście czy wodne kule. Obok trwała "ULICZNA AKADEMIA ZABAWY", będąca istnymi targami umiejętności artystycznych (robienie biżuterii, nauka gry na bębnach, żonglerka, robienie zwierzątek z balonów, malowanie twarzy czy puszczanie wielkich baniek mydlanych). W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej odbył się muzyczno-plastyczny happening „Dinozaury”. Dzień Aktywnej Rodziny dzięki wsparciu finansowemu Gminy Miejskiej Lubań przygotowała ponad setka przedstawicieli lubańskich organizacji pozarządowych przy koordynacji Stowarzyszenia Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego POGRANICZE i Łużyckiego Centrum Rozwoju. Imprezę wsparli również: Miejski Dom Kultury, Muzeum Regionalne, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu, Straż Miejska i wolontariusze.
SPORTOWYM EMOCJOM NIE BYŁO KOŃCA
Tegoroczne Dni Lubania to nie tylko muzyka, historia i rodzina ale również sport. Gimnastyka, ruch i emocje pozytywnie rozgrzały mieszkańców, którzy imprezowali w dzień i w nocy.
Wodnym i naziemnym wyczynom sportowym nie było końca. Na podziw z pewnością zasługuje 120. fanów II Maratonu Zumba Fitness, którzy wytrwale przez trzy i pół godziny energicznie tańczyli przy gorących rytmach. W tym dniu również na pływalni Laguna wiele się działo. Zapaleni pływacy bili Rekord Mieszkańców Lubania w pływaniu. Rekord został pobity przez 18-letniego Marcina Sławińskiego, który przepłynął dystans 10.650 m. Drugą sporą grupę wodniaków wypełniła zaś ogromna dawka pozytywnej energii dzięki udziale w zajęciach z aqua-aerobiku. Pięćdziesięciu mieszkańców bawiło się przy energetycznej muzyce i tym samym skorzystało z przyjemnego masażu wodnego. W dobrych nastrojach i z uśmiechami na twarzach po sportowej aktywności uczestnicy zabawy wzięli udział we wspólnym grillowaniu. Niedziela również minęła pod znakiem adrenaliny. Na hali lubańskiego MOSiR-u rozgrywany był II Turniej Bokserski, w którym wzięło udział 10 klubów z całego Dolnego Śląska. Zawodnicy Klubu Sportowego „Łużyce” Lubań sekcji bokserskiej stoczyli 8 pojedynków, w tym 3 wygrane. Wśród lubańskich zawodników zwycięstwo wywalczyli Alicja Krzak, Mateusz Szewczyk i Piotr Gołyga. Wszystkim uczestnikom zajęć sportowo-rekreacyjnych oraz zwycięzcom wręczono ufundowane nagrody oraz upominki. Wydarzenia sportowe koordynował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lubaniu.
(łcr)
Z dnia: 2015-07-08, Przypisany do: Nr 13(516)