Staże u pracodawców
W ramach projektu uczniowie technikum kształcący się w 10 specjalnościach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik informatyk, technik hotelarstwa, technik logistyk, technik organizacji reklamy/technik reklamy, technik ekonomista, technik rachunkowości, technik elektryk, technik mechanik, technik pojazdów samochodowych, mają możliwość realizacji miesięcznych staży u przedsiębiorców. Dotychczas 37 uczniów ukończyło płatne staże zawodowe w nowoczesnych przedsiębiorstwach, wykorzystujących specjalistyczne oprogramowania komputerowe i sprzęt, prowadzących działalność marketingową i gwarantujących wysoką jakość doskonalenia zawodowych umiejętności praktycznych, a w związku z sytuacją epidemiczną 22 musiało przerwać swoje staże.
Ogółem po pierwszych praktycznych doświadczeniach jest 59 osób: z ZSZiO im. KZL – 28 uczniów, z ZSP im. A. Mickiewicza – 19, z ZSE-M – 12. Za wykonywaną podczas pracę uczniowie, którzy ukończyli staż otrzymują potwierdzenie z zakładu pracy oraz w ramach projektu stypendium stażowe w wysokości 2208 zł. Mogą wnioskować o zwrot kosztów dojazdu na staż realizowany poza powiatem lubańskim.
Praktyczne poznawanie rzeczywistych warunków pracy odbywa się zgodnie z założeniami ujętymi w programach, które zostały opracowane przez nauczycieli przedmiotów zawodowych i przedstawicieli pracodawców.
Współpraca z nowoczesnymi przedsiębiorstwami i firmami układa się wzorcowo. Staże zawodowe realizowane są w przedsiębiorstwach i firmach na terenie powiatów: lubańskiego, bolesławieckiego i jeleniogórskiego.
Uczniowie, którzy uczestniczyli w takiej formie wsparcia w projekcie, wysoko oceniają swoje praktyczne doświadczenia.
Patrycja, która odbywała staż w firmie Zorka Sp. z o.o. w Jeleniej Górze, podkreśla, że najciekawszą częścią realizowanego programu były dla niej zagadnienia związane z gospodarowaniem zapasami i optymalizacją dostaw. Staż, który odbywaliśmy na przełomie stycznia i lutego 2020 w Przedsiębiorstwie Gerresheimer Boleslawiec S.A., pozwolił nam zobaczyć, na czym polegają zadania wykonywane przez logistyków w realnych warunkach pracy – mówią zgodnie Adam, Jakub i Samuel. Uczniowie uczęszczający aktualnie do klasy 3 technikum podkreślają, że możliwość bezpośredniego zapoznania się z podstawowym i pomocniczym wyposażeniem magazynowym, sposobem rozmieszczania zapasów w magazynie, poznanie środków transportu wykorzystywanych w magazynie przedsiębiorstwa oraz urządzeń biurowych i branżowego oprogramowania komputerowego, niewątpliwie podniosły ich zawodowe umiejętności praktyczne.
Patrycja, Hania i Hubert, którzy zrealizowali staż zawodowy
w Hurtowni ABC MAX w Lubaniu dodają, że bardzo cenna okazała się dla nich współpraca z opiekunami stażu.
Otrzymaliśmy możliwość wykorzystania dotychczas pozyskanych umiejętności w nowym otoczeniu oraz w obliczu nowych wyzwań. – mówią.
Uczniowie kształcący się w zawodzie technik informatyk, doskonalili swoje umiejętności zdobyte w szkole, w rzeczywistych warunkach pracy, w nowoczesnych przedsiębiorstwach informatycznych powiatu lubańskiego i lwóweckiego takich jak: PHU NetComp, LubaNet Intera sp. z o.o., DaSec Sp. z o.o., LEO-NET, SOGEN, świadczącym usługi z zakresu serwisu sprzętu komputerowego, projektowania i realizacji sieci komputerowych oraz aplikacji internetowych.
Dzięki wykonywaniu zadań zawodowych, podczas realizacji staży uczniowie poznawali i wykorzystywali innowacyjne techniki i technologie informatyczne.
Myślę, że zrealizowany przeze mnie staż zawodowy wpłynął na wzrost moich umiejętności praktycznych w zawodzie technik informatyk – mówi Piotr. Udział w stażu pozwolił mi stwierdzić, że swoją dalszą drogę rozwoju ukierunkuję na aplikacje internetowe i bazy danych – podkreśla Jakub.
Maciej, Igor i Michał dodają, że podczas stażu przekonali się, jak ważne jest ciągłe doskonalenie umiejętności wykorzystywania nowoczesnych technik i technologii informatycznych.
Uczniowie biorący udział w płatnych stażach zawodowych realizowanych w ramach projektu „Zawodowo i profesjonalnie” bardzo wysoko oceniają kompetencje i profesjonalizm swoich opiekunów stażu, dzięki którym mogli podwyższyć swoje praktyczne umiejętności zawodowe i nabyć doświadczenie w pracy.
Podczas stażu wykonywałyśmy zadania związane z realizacją usług w recepcji, oraz z utrzymywaniem porządku w jednostkach mieszkalnych i pomieszczeniach ogólnodostępnych. Mogłyśmy się przyglądać, jak wygląda organizowanie usług dodatkowych w obiekcie hotelarskim – zgodnie podkreślają Sara i Sandra odbywające staż zawodowy w Villa Cotonina Sp. z o.o. w Świeradowie Zdroju.
Więcej w bieżącym numerze.