Opinie, poglądy, komentarze...
To niewątpliwie zła dla nas wiadomość. Od 1 stycznia legalne stało się w Czechach posiadanie niewielkich ilości narkotyków, a nawet ich hodowanie. Nikt nie ma wątpliwości, że w strefach nadgranicznych fakt ten będzie starała się wykorzystywać polska młodzież. Czy w związku z tym nasza policja i instytucje wychowawcze dostrzegają jakieś zagrożenia i planują nadzwyczajne działania?
* Aleksandra Białek, dyrektor Gimnazjum nr 3 w Lubaniu
- Decyzja czeskiego rządu w sprawie wprowadzenia „limitu bezkarności” dla niektórych narkotyków nie wzbudza we mnie lęku. Nie sądzę także, żeby miała przełożenie na sytuację w Polsce. Od dawna powtarzam, że nie ma naukowego dowodu na to, iż restrykcyjne prawo jest skuteczną bronią w walce z uzależnieniami. Z sondażu przeprowadzonego w Europie w 2009 roku wynika, że nielegalność zniechęciła tylko nielicznych do spożywania narkotyków (mniej niż 10 proc. badanych). Myślenie, że Polacy będą specjalnie wyjeżdżać do Czech w celu turystyki narkotykowej jest moim zdaniem błędne. Po co mieliby to robić, skoro mogą je bez problemu zdobyć w Polsce. Narkomania to choroba i ogromny problem społeczny, wymagający zaangażowania wielu instytucji. Trzeba tak dostosować przepisy, aby osoby uzależnione nie karać tylko leczyć, a obecnie tylko poprawiamy statystyki. Owszem wykrywalność przestępstw wzrasta, ale niestety dzięki płotkom bo rekiny trzymają się mocno. Dane mocno obnażają ustawę (o przeciwdziałaniu narkomanii). Przed jej wprowadzenie liczba narkotykowych przestępstw była mniejsza niż obecnie - to powinno dawać do myślenia.
* asp. Anna Włoszczyk KPP Lubań
- Liczymy się z tym, że po wprowadzeniu legalności posiadania środków odurzających w Czechach na naszym terenie może dojść do wzrostu liczby zdarzeń związanych z naruszeniami przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. W Komendzie Powiatowej Policji w Lubaniu, podobnie jak w innych jednostkach garnizonu dolnośląskiego, istnieją wyspecjalizowane grupy policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości narkotykowej. Dzięki dobrej i skutecznej pracy Zespołu do Zwalczania Przestępczości Narkotykowej komenda lubańska ma na koncie wiele sukcesów w walce z narkobiznesem. W ubiegłym roku została nawiązana współpraca z Komendą Policji w Libercu, której efektem było podpisanie porozumienia w sprawie wspólnych patroli po obu stronach granicy. Zakładając, że dojdzie do sytuacji kiedy funkcjonariusze policji zatrzymają osobę na terenie Polski, która będzie posiadała przy sobie środki odurzające, tłumacząc, że zakupiła je na własny użytek na terenie Czech, gdzie jest to dozwolone prawem, osoba taka powinna mieć świadomość, że znajdując się na terenie Polski podlega prawu polskiemu. Działania wyspecjalizowanych funkcjonariuszy policji w zakresie przeciwdziałania przestępczości narkotykowej, działania prewencyjne, współpraca ze strażą graniczną oraz wspólne patrole policji polskiej i czeskiej mają na celu poprawę bezpieczeństwa. A jednym ze wspólnych założeń jest walka z przestępczością narkotykową oraz ograniczenie zjawiska narkomanii na terenie powiatu lubańskiego.
Z dnia: 2010-01-20, Przypisany do: Nr 2(385)