Ekspozycja powstała z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów i z tego powodu lubańscy muzealnicy postanowili przygotować niekonwencjonalne przedsięwzięcie kulturalne, którego miejscem jest... witryna, stąd też nazwa „wystawy witrynowe”.
- Przygotowana przez nasze muzeum ekspozycja to dwie wystawy w formie przestrzennej nawiązujące do bardzo ważnych dat i rocznic – powiedziała podczas inauguracji dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu Bożena Adamczyk-Pogorzelec. - Dzięki formie jaka została przyjęta wystawa będzie dostępna dla każdego przechodnia, który zatrzymawszy się będzie mógł przenieść się w inny świat.
Otwarcie przedsięwzięcia zbiegło się z przypadającą właśnie 18 maja br. 90. rocznicą urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II. Przygotowując tą część ekspozycji muzealnicy lubańscy nadali jej nieco lokalnego wymiaru. Otóż personifikacja papieża Jana Pawła II jawi się całkiem swojsko – w stroju góralskim i na tle gór, będących wyobrażeniem Pogórza Izerskiego. Innym lokalnym aspektem tej ekspozycji jest wybór dokonań bardzo bogatego pontyfikatu papieża Polaka, a jednym z nich jest ponowne odkrycie Szlaku Świętego Jakuba prowadzącego do Santiago de Compostela, traktu, który w Lubaniu łączy się z innym szlakiem zwanym Via Regia, zapomnianym w XIX wieku. Stąd symboliczna mapa szlaku jakubowego i tradycyjny symbol tutejszych pątników – muszla z czerwonym krzyżem.
Druga część przygotowanej przez Muzeum Regionalne ekspozycji dotyczy dziejów samego Lubania. Jeśli się przyjmie, że w 1220 roku miasto Lubań otrzymało prawa miejskie lokacyjne, to w tym roku wypada 790 lat od tamtego wydarzenia. Ekspozycja nawiązująca do dziejów Lubania ukazuje widok miasta z XVIII wieku, który został zaczerpnięty z publikacji z 1714 roku. Zobaczyć można również naczynia z różnych okresów, a także uzupełniającą wystawę prezentację multimedialną z wieloma ciekawymi obrazami z dziejów Lubania, reprodukcjami starych pocztówek i fotografii itp. Podczas otwarcia usłyszeć można było śpiewy związane z papieżem Janem Pawłem II w wykonaniu Echa Bukowiny z Lubania oraz muzykę nawiązującą do lubańskich historycznych korzeni w wykonaniu zespołu folklorystycznego ze Zgorzelca. Jest to pierwsza tego typu forma wystawy, a Muzeum Regionalne w Lubaniu jest pionierem takiego rodzaju przedsięwzięcia kulturalnego w naszym regionie. Jest to wydarzenie tym bardziej warte odnotowania, że pomimo trwającego w ratuszowych pomieszczeniach muzealnych remontu placówka wychodzi do ludzi i stara się zaszczepiać wśród mieszkańców historyczną wrażliwość.
Z dnia: 2010-05-26, Przypisany do: Nr 10(393)