Udział sąsiadów zza Nysy jest wynikiem realizacji większego projektu finansowanego przez Euroregion Nysa, którego jednym z elementów jest organizacja przeglądu pod nazwą „Bez barier - ponadgraniczna integracja dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną”. Głównym partnerem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubaniu jest zaprzyjaźniona szkoła im. Jahna z Görlitz.
- Organizujemy przegląd dla zespołów z różnego typu placówek – mówi dyrektor Barbara Jaworowska. - W większości dla specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, szkół specjalnych, domów pomocy społecznej. Projekt ten został w dużej mierze dofinansowany ze środków INTERREG IIIA, więc możemy sobie pozwolić na to, żeby dzisiaj dzieci solidnie nagrodzić i poczęstować.
Wśród gości z uwagą obserwujących młodych artystów zasiedli włodarze powiatu i miasta Lubania, dyrektorzy szkół i innych placówek oświatowych z naszego terenu, a także tradycyjnie już przedstawiciele straży granicznej.
Trzynaście zespołów z powiatów zgorzeleckiego, lwóweckiego, jaworskiego, legnickiego, złotoryjskiego, jeleniogórskiego i oczywiście lubańskiego bawiły publiczność przez kilka godzin trwania przeglądu.
Dobór repertuaru był dowolny. Były to więc piosenki, tańce, również przedstawienia teatralne. Chodziło przede wszystkim o to, aby dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną miały możliwość zaprezentowania swojego wewnętrznego bogactwa artystycznego i bardzo dużo spontaniczności. Ponieważ przegląd nie miał charakteru konkursu, wszyscy biorący w nim udział zostali zwycięzcami.
- Nigdy nie narzucamy żadnych ram - kontynuuje Barbara Jaworowska. - Każdy przyjeżdża z takim repertuarem, jaki dzieci są w stanie przygotować. Wynika to stąd, że wychowankowie w różnych szkołach i ośrodkach mają różne rodzaje niepełnosprawności. A my wszystkich przyjmujemy i wszystkich doceniamy, bo wiemy, że każdy stara się przygotować swój repertuar jak najlepiej.
Wśród wykonawców były zespoły, które występują od osiemnastu lat. Powstało w tym czasie wiele przyjaźni bo muzyka wyzwala taką energię, która udziela się wszystkim.
- Bardzo się cieszę, że na widowni zasiadają widzowie ze szkół masowych – podsumowuje dyrektor. - Widzą bowiem, że dzieci z niepełnosprawnością wcale nie są inne, gorsze. W niektórych aspektach nawet lepsze, bardziej szczere, spontaniczne. Potrafią bez zahamowań wyrazić swoje emocje na scenie.
Doskonale przygotowywany przez nauczycieli ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubaniu przegląd piosenki - pod względem artystycznym i organizacyjnym - ponownie odniósł sukces.
Z dnia: 2007-05-22, Przypisany do: Nr 10(321)