Gmina Wiejska Lubań tegoroczne święto plonów zorganizowała w pierwszą niedzielę września w Kościelnikach.
Zachowane w Polsce do dzisiejszych czasów obchody dożynkowe mają już kilka wieków tradycji, chociaż na przestrzeni lat nieco zmieniły swój charakter. Uroczystości wieńczące całoroczny rolniczy trud w gminie Lubań rozpoczęły sie mszą świętą w kościele parafialnym pw. Ścięcia Jana Chrzciciela w Kościelniku, w intencji wszystkich rolników z terenu wspólnoty. Po czym barwny korowód składający się z zespołów folklorystycznych i pocztów wieńców sołectw, prowadzony przez orkiestrę dętą Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu, udał się na stadion LZS w Kościelniku Dolnym, by wspólnie oddawać się tradycyjnemu świętowaniu. Wójt gminy Mirosław Herdzik powitał zebranych, wśród których znaleźli się między innymi wicestarosta powiatu lubańskiego, burmistrzowie i wójtowie sąsiednich miast i gmin, oraz przedstawiciele policji, straży pożarnej a także organizacji i firm współpracujących z rolnikami, dzięki którym możliwe są doroczne zbiory plonów.
- Dożynki to czas szczególny - czas radości po zakończonych żniwach – powiedział inaugurując uroczystość wójt Mirosław Herdzik. – Zapraszam więc was, drodzy rolnicy, do wspólnego świętowania i mam nadzieję, że do końca wszyscy będziemy się dobrze bawić. Ta uroczystość jest naszym skromnym podziękowaniem za wasz codzienny trud i pracę jaka wkładacie przez cały rok, po to aby na stole mógł pojawić się chleb. W tym szczególnym czasie radości po zakończonych zbiorach życzę by na państwa stołach nigdy go nie zabrakło. Niech codzienna praca będzie dla was powodem do dumy i radości.
Wójt wspólnie ze starostami dożynek – Urszulą Liput i Tomaszem Barszczykiem – podzielił się z gospodarzami wszystkich sołectw pięknie wypieczonym chlebem, po czym dał znak do rozpoczęcia turnieju sołectw o Puchar Wieczyście Przechodni. Zabawne, wymagające sprawności i wielkiego poczucia humoru konkurencje wywoływały co rusz salwy śmiechu. Zacięta rywalizacja zakończyła się zwycięstwem mieszkańców Henrykowa. Oni też wygrali konkurs wieńców dożynkowych. Sołtysem tej ambitnej wsi jest Teresa Trefler. Słowa uznania dla niej i mieszkańców.
Na terenie gminy działają – i to z sukcesami – zespoły folklorystyczne Cisowianki, Marysieńki i Cisowianeczki. Ich występy ubarwiły kolejną część dożynek. Zrobiło się jeszcze bardziej kolorowo i radośnie. Gościnnie, na pięknie udekorowanej scenie, zaprezentowały się również grupy wokalne Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu a na zakończenie wystąpił kabaret ADeHaDe i zespół Adagio z Gryfowa, który bawił dożynkowych gości zapraszając do tanecznej zabawy.
Z dnia: 2010-09-22, Przypisany do: Nr 18(401)