Z dnia: 2007-06-05, Przypisany do: Nr 10(321)
Wyścig ku śmierci
1 maja najprawdopodobniej urządzili sobie wyścigi. 20-latek z Lubania i 21-letni mieszkaniec Pisarzowic, jadąc z ogromną prędkością renault megane ze Zgorzelca w stronę Lubania, nagle wypadli z drogi. Uderzenie o przydrożny rów wyrzuciło ich w powietrze i po przeleceniu kilkunastu metrów znaleźli się na ścianie pobliskiej stodoły. Samochód stanął w płomieniach.
» czytaj dalej
Z dnia: 2007-05-22, Przypisany do: Nr 10(321)
Współczesne niewolnictwo
Głośno było w mediach o sieci Biedronka, potem dołączyły zarzuty także wobec innych marketów. W Lubaniu dotychczas nikt oficjalnie się nie poskarżył, no może tylko po cichu swoim najbliższym. W mieście o tak wysokim bezrobociu o pracę nie jest łatwo. Więc pomimo wielu upokorzeń i pracy ponad siły, ludzie zaciskając zęby „orali” dalej lub po prostu odchodzili. Ale chyba już nadszedł czas przełamania zmowy milczenia.
» czytaj dalej
Z dnia: 2007-05-22, Przypisany do: Nr 10(321)
Zabił, bo wypiła jego nalewkę
7 maja olszyńscy policjanci dokonali makabrycznego odkrycia na terenie budowy w Krzewiu Małym. Roznegliżowana kobieta nie żyła już od kilku godzin.
Około godz. 16 na komisariacie w Olszynie zadzwonił telefon. 56-letni mężczyzna zawiadamiał w nim o znalezieniu zwłok kobiety. Od kilku dni pracował na tutejszej budowie w charakterze stróża, zaś kobieta była jego 49-letnią żoną.
» czytaj dalej
Z dnia: 2007-05-22, Przypisany do: Nr 10(321)
Dobra energia
Udział sąsiadów zza Nysy jest wynikiem realizacji większego projektu finansowanego przez Euroregion Nysa, którego jednym z elementów jest organizacja przeglądu pod nazwą „Bez barier - ponadgraniczna integracja dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną”.
» czytaj dalej
Z dnia: 2007-05-22, Przypisany do: Nr 10(321)
Czy kary cielesne powrócą do szkół?
Opinie, poglądy, komentarze
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez dr Jacka Pyżalskiego z Instytutu Medycyny Pracy Katedry Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Łódzkiego, co czwarty nauczyciel w naszym kraju rozważa ponowne wprowadzenie kar cielesnych do szkół. Badania pokazują, że aż 92% z nich jest zdania, że uczniowie zachowują się coraz gorzej, zaś 90% przyznaje się do problemów z dyscypliną w szkole. Specjaliści oceniają, że wyniki te są reprezentacyjne dla całego kraju i dobrze odzwierciedlają obecny stan szkolnictwa. Czy stosowanie kar cielesnych rzeczywiście może powrócić do szkół? Czy okładanie linijką po dłoniach jest skuteczną metodą wychowawczą prowadzącą do budowania autorytetu nauczyciela, czy też stanowi oznakę bezradności. O to zapytaliśmy naszych dzisiejszych gości.
» czytaj dalej
Z dnia: 2007-05-22, Przypisany do: Nr 10(321)