Ratusz Miejski w Lubaniu to jeden z najcenniejszych renesansowych budowli na Dolnym Śląsku. Jego budowę rozpoczęto w 1539 roku, a ukończono - z wyjątkiem wieży - w 1541. Obiekt był jeszcze wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Ostatnie poważniejsze prace rekonstrukcyjne i remontowe po zniszczeniach wojennych zakończyły się w 1973 roku. Ratusz przedstawia wysoką wartość architektoniczną i historyczną, w 1949 roku został wpisany do rejestru zabytków, przez co tak ważna i istotna stała się jego ochrona przed degradacją i niszczeniem.
Na uroczystą konferencję kończącą realizację projektu rewitalizacji lubańskiego ratusza do odnowionej sali wystawowej Muzeum Regionalnego przybyli nie tylko włodarze miasta na czele z burmistrzem Arkadiuszem Słowińskim, ale także inni przedstawiciele magistratu, wykonawcy, radni Lubania, służb mundurowych oraz Kościołów chrześcijańskich. Galę otworzył zastępca burmistrza Mariusz Tomiczek, który powitał wszystkich uczestników tego historycznego wydarzenia. O znaczeniu restauracji ratusza w Lubaniu mówił sam burmistrz Arkadiusz Słowiński, który nie szczędził słów uznania wobec osiągniętych efektów podjętego w 2009 roku przedsięwzięcia.
- Można powiedzieć, że dzisiaj jeden z symboli naszego miasta otrzymał trzecie życie. Pierwszy raz było to na początku wieku XVI, kiedy lubanianie zdecydowali o budowie tego obiektu, kolejny raz w latach siedemdziesiątych XX stulecia kiedy wysiłkiem Polaków został odbudowany ze zniszczeń wojennych a dzisiaj otrzymuje trzecie życie i miejmy nadzieję, że to będzie taki długotrwały lifting – mówił burmistrz Arkadiusz Słowiński. - To wszystko wykonane zostało z duchem tych czasów, kiedy nasz ratusz był budowany. Dziś podobnie jak na starej fotografii sprzed wieku jest on obiektem naprawdę bardzo imponującym i wszystkim, którzy się do tego przyczynili ogromnie dziękuję. Dziękuję wykonawcom, poprzedniemu burmistrzowi i jego zastępcom, tym wszystkim, którzy przygotowywali dokumentację a potem ją wdrażali w życie. Wreszcie dziękuję także radnym poprzedniej kadencji, którzy zgodzili się na ten projekt rewitalizacji, bo dziś możemy z dumą powiedzieć, że ta decyzja była słuszna – dodał.
Po przemówieniach burmistrza i przewodniczącej Rady Miasta Małgorzaty Grzesiak była okazja do wręczenia listów gratulacyjnych dla tych, bez których realizacja przedsięwzięcia byłaby bardzo trudna. O niektórych aspektach rewitalizacji mówił prof. dr hab. Wojciech Brzezowski z Politechniki Wrocławskiej, którzy przybliżył uczestnikom gali nie tylko kwestię kolorystyki na przykładzie innych obiektów z okresu budowy lubańskiego ratusza, ale także symbolikę portali i historię obiektu. Z kolei Wojciech Kapałczyński, kierownik jeleniogórskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu, opowiadał o trudnościach konserwatorskich, z którymi podczas takich przedsięwzięć trzeba się zmierzyć. Po tych dwóch referatach uroczystego przecięcia wstęgi dokonał burmistrz Arkadiusz Słowiński, przewodnicząca Rady Miasta Lubań Małgorzata Grzesiak oraz przedstawiciel wykonawcy. Potem każdy miał okazję sam przekonać się o rozmachu prac i dokonać oceny inwestycji, a także obejrzeć wystawę przygotowaną przez Muzeum Regionalne, która towarzyszyła wspomnianej konferencji i otwarciu ratuszowych podwoi.
W ramach przedsięwzięcia wykonano m.in. remont wnętrz, w których mieści się Muzeum Regionalne, biblioteka, Sala Rajców czy Urząd Stanu Cywilnego. Wymieniono pokrycie dachu, stolarkę okienną i drzwiową, instalację elektryczną, ciepłowniczą, sanitarną. W programie prac znalazło się odnowienie elewacji zewnętrznej i nadanie jej kolorytu, jaki był stosowany w czasach renesansu. Odnowiono także portale ratusza. Przy okazji doszło do kilku niespodziewanych odkryć. Podczas prac przy elewacji ujawniono stare obramowania okienne, których fragment można dziś podziwiać od strony północnej ratusza. Z kolei przy samych murach zachodnich ratusza otwarto jedno z wejść do ratuszowych piwnic, które dziś – gdyby to było możliwe po drobnych inwestycjach – również mogłyby stanowić nie lada atrakcję. Wewnątrz na dekoracjach sufitu odnaleziono sygnatury kamieniarskie a między Salą Ślubów i muzeum odkryto nieznane dotąd pomieszczenie, które okazało się puste. Czemu ono służyło? Tego na razie nie wiadomo. Takich historycznych tajemnic jest zapewne jeszcze więcej. W każdym razie lubański ratusz będąc znowu w pełnym blasku wzbudza dumę wśród mieszkańców i zaciekawienie turystów.
Projekt zamknie się kwotą 2.799.484,29 zł, z czego dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 wyniosło 1.858.868,00 zł.
Z dnia: 2011-12-07, Przypisany do: Nr 23(430)