Z dnia: 2007-10-02, Przypisany do: Nr 18(329)
Bez adresu
Wszystko zaczęło się ponad dziesięć lat temu. Małżeństwo z wówczas zaledwie kilkuletnim stażem i dwójką dzieci mieszkało - jak to w życiu bywa - u matki głowy rodziny, zajmując trzypokojowe mieszkanie komunalne.
Do pewnego momentu wspólne zamieszkiwanie układało się całkiem nieźle, ale w miarę upływu czasu starszej pani coraz więcej spraw zaczęło przeszkadzać. Twierdziła, że młodzi ją szykanują, maltretują psychicznie a syn znęca się nad nią nawet fizycznie. Słała skargi do prokuratora i na policję. Organy ścigania po zebraniu opinii wiary jednak jej nie dały i sprawę odrzuciły. Kobieta zdecydowała więc, nie widząc innego sposobu pozbycia się młodych, że syna z synową i dziećmi wyeksmituje. Skierowała sprawę do Sądu Rejonowego w Lubaniu.
» czytaj dalej
Z dnia: 2007-09-19, Przypisany do: Nr 18(329)
Nieco drożej, ale w zgodzie ze środowiskiem
Od wszystkich składowanych odpadów Zakład Gospodarki Komunalnej w Lubaniu, podobnie jak inne tego typu przedsiębiorstwa, musi odprowadzić składkę do Urzędu Marszałkowskiego. W 2007 roku wynosi ona 15,71 zł za tonę takich odpadów komunalnych, natomiast w roku 2008 wynosić będzie 75 zł, czyli wzrośnie prawie pięciokrotnie, o tj. 477 proc.
» czytaj dalej
Z dnia: 2007-09-19, Przypisany do: Nr 18(329)
Próbują uzdrowić sytuację
Jednak okazuje sie, że szefowsto zakładu mimo piętrzących się trudności i zaległych zobowiązań szuka dróg wyjścia z patowego położenia. Kilka tygodni temu prezes OFM spotkał sie z burmistrzem Olszyny Leszkiem Leśko oraz sekretarz gminy Haliną Białoń, by przedstawić obecną sytuację i plany na przyszłość.
» czytaj dalej
Z dnia: 2007-09-19, Przypisany do: Nr 18(329)
Na zakupy z ekotorbą
Każdego dnia większość kobiet po codziennych zakupach wraca do domu przynajmniej z kilkoma plastikowymi reklamówkami. Nawyk pakowania niemal każdego z towarów w kolejne szczelne opakowanie wszedł ekspedientkom w krew tak mocno, że plastikowe góry rosną w naszych domach w zatrważającym tempie lub równie szybko trafiają na śmietnik.
» czytaj dalej
Z dnia: 2007-09-19, Przypisany do: Nr 18(329)
Zafascynowanie czy fobia?
Opinie, poglądy, komentarze...
W wielu miejscowościach ziem zachodnich i północnych Polski przy próbie kreowania własnej lokalnej tożsamości sięga się do przeszłości niemieckiej. Publikuje się na ten temat artykuły, wydaje się różne wydawnictwa sprzed 1945 roku. Dla jednych wymienione działania są niezrozumiałym zafascynowaniem minioną epoką, dla innych – ich oponentów – takie stawianie sprawy jest przejawem archaicznych obsesji antyniemieckich. Co więcej, kartą, a raczej straszakiem niemieckim gra się w wielkiej polityce, oskarżając niektóre środowiska o filogermanizm, ale stosunek do wspomnianej przeszłości wywołuje także spory w lokalnych społecznościach, w tym również w Lubaniu. A zatem jak postrzegać omawianą kwestię przy tak ambiwalentnych jej ocenach?
* Bożena Adamczyk – Pogorzelec, dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu
- Przełom lat 90-tych XX i początek XXI wieku przyniósł sporo przykładów wskrzeszania na ziemiach zachodnich i północnych pamięci o niemieckich korzeniach tych regionów. I tak m.in. wynikał ów fakt ze zrozumiałego - w sensie ludzkim- zapotrzebowania reprezentatywnego kręgu entuzjastów na zgłębianie historii tzw.” małych ojczyzn”, ale także z godną podziwu pasją zmagających się z historią, a tym samym poniekąd tożsamością kulturową- jeżeli nie swoją to już z zastaną…
» czytaj dalej
Z dnia: 2007-09-19, Przypisany do: Nr 18(329)