Do udziału w nim zgłosiło się dziesięciu uczestników, prezentując 60 eksponatów, w tym 17 palm. Były to osoby indywidualne, szkoły, przedszkole i organizacje społeczne. Jury pod przewodnictwem Marzeny Staliś, artysty plastyka, oceniło te rękodzielnicze wyroby przyznając nagrody.
W kategorii Palmy - I miejsce przyznano Teresie Raszewskiej z Olszyny, II. Zdzisławie Kuryło z Radostowa (obie z zespołu Marysieńki), III. Marcie Dąbrowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubaniu. Wyróżnienie przypadło również wychowankom Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubaniu. W kategorii Pisanki nagród nie przyznano, ze względu na nowatorskie a nie tradycyjne jak wymagał tego regulamin, techniki wykonania. Wśród wyróżnionych znaleźli się – Gabriela Kołodziej i Małgorzata Ramut (obie panie ze Zgorzelca) oraz Tomasz Ratkiewicz z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Lubaniu. Nagrody i wyróżnienia wręczał zastępca burmistrza Mariusz Tomiczek. Podsumowując tegoroczną edycję konkursu dyrektor MDK Kazimierz Kiljan podkreślił, jak ważne jest dla kultury narodu kultywowanie tradycji w różnych jej formach.
- Wśród palm wielkanocnych uwagę zwraca ta, która jest wykonana wyłącznie z materiałów naturalnych, farbowana naturalnymi barwnikami – powiedziała Marzena Staliś, przewodnicząca jury. – Wysokim poziomem, starannością i dokładnością wykonania odbiega na plus w znaczącym stopniu od innych. Wyróżniła się także druga wybrana przez nas nagrodzona palma. Mimo, że były w niej użyte różne wstążeczki, ale są też tradycyjne surowce jak np. bibuła, która jest materiałem ludowym używanym od wielu lat do tego typu dekoracji. Trzecia wybrana palma była połączeniem ziół, traw i tradycyjnych materiałów wraz z kwiatami wykonanymi z bibuły. Jej forma, można powiedzieć, była poprawna. Poziom pozostałych zgłoszonych do konkursu eksponatów był bardzo wyrównany. Jeżeli chodzi o pisanek, nie było żadnej wykonanej w formie tradycyjnej. Było dużo ciekawych nowatorskich zdobień, oklejeń, faktur i innych pomysłowych rozwiązań plastycznych, aczkolwiek w tym konkursie wielkanocnym nie o to chodziło. Celem było kultywowanie i podtrzymywanie przede wszystkim tradycyjnych technik zdobienia jaj, ponieważ jeżeli nie będziemy tego robić po prostu, zaginą. Jury zadecydowało, że nie przyzna miejsc w kategorii pisanek, tylko wyróżnienia, właśnie żeby zwrócić uwagę na to, by w przyszłości posłużyć się jednak tradycyjnymi metodami zdobienia.
Wręczenie nagród i wyróżnień, podobnie jak ekspozycja prac, miała miejsce w gościnnej Galerii Łużyckiej. Organizatorom bowiem zależało, by jak najwięcej osób mogło nacieszyć oko barwnymi palmami i pisankami.
Z dnia: 2012-04-18, Przypisany do: Nr 8(439)