Działające od roku Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Olszyny przystąpiło do programu Fundacji Jana Amosa Komeńskiego „Od serca dla dziecka”, którego celem jest utworzenie Grupy Zabawowej dla dzieci od 6 miesiąca życia do 3 lat. Jest to pionierska inicjatywa w regionie, która wprowadza nową jakość do wychowania najmłodszych.
* Karina Animucka, prezes Stowarzyszenia Wspierającego Rozwój Olszyny
- Może zacznę od przypomnienia. Chętni rodzice mogli uczestniczyć w bezpłatnym szkoleniu zt. „Zabawa jako podstawowa aktywność dziecka” oraz w seminarium dla władz, przedstawicieli przedszkola, szkół i innych placówek pt. „Dlaczego warto zajmować się małymi dziećmi i jak to robić?”.
Szkolenie przeprowadzili trenerzy Fundacji Komeńskiego. Podczas spotkania rodzice zostali zapoznani z ideą grupy zabawowej oraz jak powinna ona funkcjonować. Dzielili się również własnymi doświadczeniami i wspomnieniami z dzieciństwa, co pomogło w zaplanowaniu zabaw dla dzieci. W drugim dniu szkolenia przy pomocy trenerów braliśmy aktywny udział w spotkaniu już razem z dziećmi przejmując rolę animatorów. Grupa otrzymała na dobry start zabawki, pomoce do zabawy oraz materiały szkoleniowe.
Skąd pomysł na utworzenie grupy zabawowej? Idea stworzenia czegoś dla mam z małymi dziećmi powstała już kilka lat temu, kiedy sama zostałam mamą i miałam ogromną potrzebę wyjścia z domu, podzielenia się różnymi sprawami, czy troskami z innymi mamami. O grupach zabawowych dowiedziałam się zgłaszając się do udziału w rocznym programie innej organizacji, tj. Instytutu Małego Dziecka z Poznania – „Profesjonalne liderki – Sprawne organizacje”. Instytut jako jeden z pierwszych zaczął promować znaczenie wczesnego dzieciństwa w Polsce, propaguje nowatorskie podejście w edukacji małych dzieci, tworząc również miedzy innymi grupy zabawowe. Tam usłyszałam o Fundacji Komeńskiego, która od 2003 roku działa na rzecz małych dzieci. Poznając podejście Instytutu jak i Fundacji do rozwoju małych dzieci uznałam, że to jest to, czego teraz najbardziej one potrzebują.
Grupy zabawowe to systematyczne spotkania, w których dzieci i ich rodzice lub opiekunowie wspólnie tworzą zajęcia bawiąc się, obserwując swoje maluchy w różnych sytuacjach, rozmawiając i to nie tylko o sprawach związanych z najmłodszymi. To okazja do „uspołeczniania” rodzin, wychodzenia na zewnątrz i doświadczania sytuacji społecznych zarówno dla mam jak i dzieci.
Nasza grupa spotyka się od czterech miesięcy raz w tygodniu od 1,5 do 2 godzin. Wspólnie uczymy się nie tylko zabawy, jak dobrze spędzać czas ze swoimi pociechami, ale przede wszystkim uczymy się szanować indywidualność i różnorodność dzieci. W grupie powinna panować ogólna zgoda na poszanowanie i wrażliwość małego dziecka. Ważne jest, abyśmy umieli przyjąć jego punkt widzenia, słuchać i obserwować jego zaangażowanie. Dzieci i rodzice integrują się i czują bezpiecznie.
Grupy zabawowe nie wymagają dużych wkładów finansowych. Spotkania mogą odbywać się tam gdzie dzieci mogą bawić się bezpiecznie, np. w świetlicy, salce parafialnej, bibliotece, domu kultury, placu zabaw, ogrodzie w ciepłe dni, a nawet w domu jednego z rodziców. Nasza grupa spotyka się w Szkole Podstawowej nr 2 w Olszynie, gdzie udostępniono nam salę zabaw i salę gimnastyczną, za co bardzo serdecznie dziękujemy pani dyrektor Marii Kobyłko. Korzystamy również z zabawek szkolnych i tych otrzymanych od fundacji, ale mnóstwo rzeczy można wykonać samemu. Początkowo najlepszą zabawą było przesypywanie zwykłej kaszy mannej w miskach przez lejki, sitka, butelki. W miarę integrowania się grupy można wprowadzać coraz więcej zajęć tematycznych, np. spotkanie ze ślimakami, gdzie dzieci obserwowały ich zachowania.
Ja też cały czas się uczę. Coraz bardziej podążam za dziećmi i zachwycam się tym jak spoglądają z zaciekawieniem na rzeczy, które dla nas dorosłych są już tak bardzo oczywiste. Grupy zabawowe to doskonały sposób wspierania rozwoju najmłodszych dzieci.
Z dnia: 2012-06-20, Przypisany do: Nr 12(443)