Ideą festiwalu jest propagowanie kultury, muzyki, tańca a także języka społeczności romskiej. Ta niezwykle widowiskowa impreza przyciąga rokrocznie tłumy miłośników romskiego folkloru. W tym roku organizatorzy, a byli nimi – Urząd Miasta Lubań, Miejski Dom Kultury w Lubaniu i wspierające ich Łużyckie Centrum Rozwoju – mogą czuć szczególną satysfakcję. Na pięknie zaaranżowanej scenie wystąpiły prawdziwe gwiazdy romskiej estrady – LIZA i jej tancerki, Don VASYL JUNIOR i CYGAŃSKIE GWIAZDY, BOGDAN TROJANEK z zespołem TERNE ROMA oraz nasz rodzimy KAŁE JAKHA. W uroczystości otwarcia festiwalu, poza gospodarzami w osobach zastępcy burmistrza Mariusza Tomiczka, dyrektora MDK Kazimierza Kiljana i prezesa Stowarzyszenia Romów w Lubaniu Stanisława Szomy, uczestniczył także Pełnomocnik Wojewody Dolnośląskiego ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych Dariusz Tokarz.
- Myślę, że kultura romska jest ważna nie tylko dla samych Romów ale również dla społeczności lokalnej – powiedział Dariusz Tokarz. – Jest ona trwałym elementem kultury polskiej i warto żebyśmy ją wspierali bo tym samym wspieramy naszą wielokulturową Polskę. Tam gdzie są Romowie, tam zawsze jest dobra zabawa i myślę, że tak będzie dzisiaj.
Już od pierwszych taktów muzycznych lubański zespół KAŁE JAKHA, który wystąpił jako pierwszy porwał publiczność do zabawy. Powstał wiele lat temu i stale się rozwija. Porywa zarówno doskonałym wykonaniem instrumentalistów, jak też wspaniałym wokalem solistek a także barwnymi tancerkami. Lubań może być dumny z grupy, która nie odbiega od krajowej czołówki romskich zespołów. LIZA z kolei, pochodząca z rosyjskich Romów, to utalentowana wokalistka, tancerka, kompozytorka i autorka tekstów. Prywatnie, synowa Don Vasyla. Lubań miał też przyjemność gościć WASYLA JUNIORA, który swoją przygodę z estradą rozpoczął w zespole znanego ojca. W którymś momencie poszedł własną drogą i również odnosi sukcesy. Podsumowując festiwal powiedział, że pomimo wielu kilometrów, które trzeba było pokonać aby przybyć do Lubania, było warto bo publiczność jest tu wspaniała.
Bogdan Trojanek i jego zespół Terne Roma, który wystąpił na finał festiwalu to gwiazda pierwszej wielkości. Koncertuje od końca lat siedemdziesiątych stale odnosząc sukcesy. Prezentuje kulturę Romów nawiązując do starych taborowych tradycji. Publiczność długo nie pozwalała mu zejść ze sceny. A on z kolei kilkakrotnie dziękował władzom i organizatorom za zorganizowanie imprezy łączącej obie narodowości, podkreślając jak ważna jest to idea.
Lubański Festiwal Cygański Tabor był współfinansowany z Programu na Rzecz Społeczności Romskiej w Polsce Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
Z dnia: 2012-08-29, Przypisany do: Nr 16(447)