Honoraty Stachowicz, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lubaniu
Grypa w różnych jej odmianach i mutacjach szaleje w Polsce. Jak pod tym względem wygląda sytuacja w powiecie lubańskim zapytaliśmy.
- Na terenie województwa dolnośląskiego w okresie 1-15 stycznia 2013 roku na grypę zachorowało łącznie 23033 osób (w analogicznym okresie roku ubiegłego zarejestrowano 3361 zachorowań). Największą zapadalność notuje się w grupach wiekowych 0-4 i 5-14 lat. W okresie od 1 do 16 stycznia 2013 roku na terenie województwa dolnośląskiego zarejestrowano 32 przypadki grypy potwierdzonej laboratoryjnie, w tym 28 przypadków wywołanych przez wirus grypy typu A(H1N1)v, 4 wywołane przez wirus grypy typu A i 5 przypadków zgonów spowodowanych przez wirus grypy typu A(H1N1)v.
Do Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Lubaniu w okresie 1-15 stycznia 2013 roku zgłoszono razem 648 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę (w roku ubiegłym w tym okresie nie zgłoszono żadnych zachorowań). Siedem osób skierowano do szpitala z powodu powikłań. Szczepienia ochronne są najlepszą formą profilaktyki, mimo to w 2012 roku na terenie powiatu lubańskiego przeciw grypie zaszczepiło się tylko 1045 osób (w roku 2011 – 1310 osób). Liczba osób szczepiących się przeciw tej chorobie w naszym powiecie od kilku lat systematycznie spada. Objawy grypy nie zawsze są charakterystyczne, lecz najczęstsze jest gwałtowne wystąpienie objawów ogólnych – wysokiej gorączki, dreszczy, bólu głowy, uczucia ogólnego rozbicia i osłabienia, ponadto dolegliwości ze strony układu oddechowego – suchego kaszlu, bólu gardła i kataru (zwykle niezbyt nasilonego). W przypadku wystąpienia takich objawów zaleca się pozostanie w domu i odpoczynek, picie dużej ilości płynów, stosowanie niesterydowych środków przeciwzapalnych. Uwaga: u dzieci poniżej 16 roku nie należy stosować salicylanów. U najmłodszych najistotniejsze jest nawadnianie i obniżanie gorączki. W przypadku osób z grup ryzyka i małych dzieci o leczeniu powinien decydować lekarz. W celu zapobieżenia zachorowaniu i szerzeniu się grypy sezonowej zaleca się: regularne coroczne szczepienia, częste mycie rąk wodą i mydłem, nie podejmowanie kontaktu z osobami chorymi, unikanie tłumu i masowych zgromadzeń, zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu i kichania oraz oczywiście pozostanie w domu w przypadku wystąpienia objawów grypopodobnych – kończy Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lubaniu.
Z dnia: 2013-01-24, Przypisany do: Nr 2(457)