Nie tylko temat, ale i miejsce było nietypowe. Z uwagi na niesprzyjające warunki pogodowe przeniesiono imprezę ze stadionu miejskiego na plac przed gryfowskim dworcem kolejowym. To jednak i tak niewiele pomogło, gdyż kapryśna aura nieustannie krzyżowała plany organizatorom wydarzenia. Jednak ten komu niestraszna była pogoda w przysłowiową kratkę z pewnością mógł znaleźć coś dla siebie. Wzdłuż ul. Kolejowej rozstawione były kramy, tworząc aleję prowadzącą wprost przed kwisonaliową scenę.
Doroczne święto miasta rozpoczął barwny korowód, w którym – jak przystało na proekologiczną tematykę – szły zastępy pszczółek, robaczków, skrzatów i innych leśnych stworków oraz eko-modeli. Imponujący był to widok i to nawet pomimo deszczu, który opóźnił inaugurację Kwisonaliów. Otworzył je burmistrz Olgierd Poniźnik wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Robertem Skrzypkiem.
Tradycyjnie wręczono ZŁOTĄ RYBKĘ - gryfowskie odznaczenie wręczane osobom, które zasłużyły się dla miasta i gminy. W tym roku ten wyjątkowy laur przyznany został płk. Edwardowi Jakubowskiemu, prezesowi Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, za wieloletnią współpracę z samorządem lokalnym, miejscowym gimnazjum oraz wiele cennych spotkań. Drugim laureatem został Stanisław Dasiak, założyciel koła ekologicznego „Platan”, działacz społeczny i wieloletni gryfowski samorządowiec, angażujący się także w pomoc najuboższym. Po raz pierwszy w historii Kwisonaliów przyznano ZIELONY LAUR GRYFA za szczególną działalność proekologiczną na terenie miasta i gminy. To wyróżnienie otrzymał Andrzej Całko, Alicja Celejowska, Łucja Kondek, Mariola Kotowicz, Renata Nowak, Agata Pender, Agnieszka Puchalska, Krystyna Samborska, Teresa Szymanel, Dariusz Wojciechowski oraz Agnieszka Zwierzańska.
Całość programu na przemian prowadziła dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Anna Domino oraz burmistrz Olgierd Poniźnik. Potem można było m.in. obejrzeć wystawę prac „Ekolog plastyk, ekolog poeta” oraz wziąć udział w konkursie zorganizowanym przez Karkonoski Park Narodowy, a także zabawić się w wesołym miasteczku lub przyglądać się pracy rękodzielniczej artysty z Radostowa. W pierwszej części programu znalazły się występy dzieci i młodzieży z gryfowskich szkół. Świetnym numerem był pokaz mody ekologicznej w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gryfowie Śl. Pierwszy dzień zakończył ekosong w wykonaniu formacji wokalnej gryfowskiego ośrodka kultury. Wieczorną zabawę rozpoczęła grecka biesiada z zespołem MYTHOS, a gwiazda wieczoru, która zgromadziła zresztą całkiem sporą rzeszę widzów, był zespół SKANER. Do późnych godzin nocnych gryfowian zabawiał DJ Steve Lorento.
Drugi dzień Kwisonaliów zainaugurował konkurs kulinarny „Eko-mix w kociołku”. Pięcioro jurorów musiało skosztować po dwa dania przygotowane przez siedmiu uczestników występujących zarówno zespołowo, jak i indywidualnie, a na dodatek w różnym wieku i z różnym doświadczeniem. Nie było to więc zadanie łatwe. Każdy z uczestników starał się wypaść jak najlepiej i połechtać swymi specjałami podniebienia komisji, dla której degustacja także okazała się nie lada wyzwaniem, a liczba 14 potraw i do tego tak niezwykle smacznych zrobiła ogromne wrażenie. Dla wszystkich przygotowane zostały cenne nagrody, których fundatorem był Urząd Gminy i Miasta, Stanisław Sawczak oraz Grażyna i Roman Stana. Równolegle na scenie trwały eko-potyczki między radnymi, urzędnikami a sołtysami. Wśród konkurencji znalazł się rzut do kosza na odpady, eko-kręgle, czy też ekologiczna reklama. Reprezentanci sołectw okazali się bezkonkurencyjni i pokonali dwie pozostałe drużyny. Muzyczny wieczór i zabawę – mimo burzy i ogromnej ulewy - zapewnił zespół ZA KRATĄ oraz ZDROWA WODA. Gwoździem niedzielnego programu był występ KABARETU POD WYRWIGROSZEM, który zakończył tegoroczne ekologiczne Kwisonalia.
Patronem medialnym tegorocznego święta miasta była m.in. Ziemia Lubańska.
Z dnia: 2013-06-20, Przypisany do: Nr 12(467)