Świątynia Marii Panny do końca II wojny światowej była drugim obiektem sakralnym parafii ewangelickiej obok - niestety dziś już nieistniejącego a stojącego do lat 60-tych XX wieku tuż koło Wieży Brackiej - kościoła Krzyża Chrystusowego, zbudowanego przez ewangelików jako główne miejsce ruchureligijnego. W tym roku przypada 310 rocznica położenia kamienia węgielnego pod jego budowę.
Po II wojnie światowej kościół Marii Panny na Kamiennej Górze znów dał schronienie ewangelikom, którzy w okresie powojennym nie mogli korzystać z kościoła Krzyża Chrystusowego, którego prezbiterium i część dachu została spalona przez wycofujące się wojska niemieckie. Odbudowa została uniemożliwiona decyzją władz powojennych poprzez stopniowe wysadzanie i rozbiórkę kościoła od marca 1956 roku do marca 1957 roku.
Dlatego kościół Marii Panny jako jedyny w okresie powojennym ewangelicki obiekt szkralny przejął funkcję kościoła parafialnego dla mieszkańców Lubania i okolic. W roku 1956 wysiłkiem ewangelików wykonano szereg prac remontowych, m.in. naprawiono ubytki w dachu. Pieczę nad kościołem pełniło wiele osób. Najbliżej byli Państwo Komendzińscy. Księża dojeżdżali aby odprawiać nabożeństwa z Jeleniej Góry - Cieplic oraz z Wrocławia.
W roku 2005 poprzez powołanie samodzielnej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Lubaniu kościół Marii Panny znów ma swojego duchownego zamieszkałego tuż przy świątyni. Po wielu latach prac przygotowawczych i porządkowych wokół kościoła przyszedł czas na remont jego dachu. Zgromadzenie dokumentacji oraz środków finansowych na zrealizowanie tego przedsięwzięcia pozwoliło radzie parafialnej podjąć decyzję o rozpoczęciu koniecznego remontu w roku 2013. Parafianie zgromadzili środki własne parafii, a instytucje krajowe i zagraniczne wsparły wysiłki lubańskiej Parafii Ewangelickiej. Należą do nich: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Bratnia Pomoc im. Króla Szwedzkiego Gustawa Adolfa w Polsce oraz w Lipsku, Wspólnota Ewangelickich Ślązaków, Niemiecko-Polska Fundacja Ochrony Zabytków Kultury ze Środków Rządu Niemieckiego, Fundacja Eriki Simon, Fundacja Kościelna Ewangelickiego Śląska oraz inni prywatni darczyńcy. Pomoc zadeklarowało też wstępnie miasto Lubań. Remont dachu kościoła z dużą troską i zrozumieniem wspiera Wojciech Kapałczyński - konserwator zabytków z Jeleniej Góry. Nad pracami nadzór sprawuje Zespół Inżynierów Ałykow z Lubania, zaś wykonawcą jest firma Podlacki z Wojcieszowa. Na dachu położona zostanie nowa dachówka firmy Walther z Langenzenn. Zakończenie prac w zależności od pogody powinno nastąpić w październiku. Więcej bieżących informacji można znaleźć na stronie internetowej parafii: www.luban.luteranie.pl.
Wymiana dachu kościoła ewangelickiego Marii Panny w Lubaniu jest początkiem planowanego remontu całego obiektu. Przewidywana jest rekonstrukcja historycznej wieży, która swoją strzelistością wpisywała się w krajobraz miasta. Konieczne są też roboty remontowe sklepień we wnętrzu kościoła. Wszystkie te prace pozwolą nie tylko lepiej zadbać o miejsce kultu religijnego, ale też zachować dla przyszłych pokoleń tę piękną zabytkową świątynię jako wyraz wiary mieszkańców Lubania. Kościół ewangelicki Marii Panny jest chętnie odwiedzany przez turystów z kraju i zagranicy, gromadzi miłośników muzyki organowej i chóralnej, natomiast na co dzień jest miejscem modlitwy i pracy duszpasterskiej miejscowej parafii ewangelickiej.
(Tekst: ks. proboszcz Parafii Ewangelickiej w Lubaniu Cezary Królewicz. Foto: Archiwum Parafii Ewangelickiej w Lubaniu.)
Z dnia: 2013-08-30, Przypisany do: Nr 16(471)