Aktywność pisarska Kazimierza Kiljana od chwili jego debiutu wydawniczego, który miał miejsce w 2005 roku, sprawia, że niemal każdego roku ukazuje się jego kolejna książka, czasami nawet dwie. Wygląda na to, że nagromadzone, kipiące w nim emocje, uczucia, doświadczenia życiowe szukają ujścia. Autor pragnie podzielić się nimi z czytelnikami poprzez poezję, a kiedy ona nie wystarcza także za pośrednictwem prozy.
Nie ma takiej sfery życia, codzienności, której poeta nie poświęciłby przynajmniej kilku utworów. Nie ma książki, w której nie wyraziłby swojej tęsknoty za beztroskimi latami dzieciństwa, by nie opisywał piękna otaczającego nas świata, nie podnosił larum w obronie gwałconej przyrody, nie wołał o opamiętanie, by nie ostrzegał przed brutalizacją relacji międzyludzkich. Wiele miejsca w swojej twórczości poświęca ludziom starszym, słabym, chorym walczącym o życie na szpitalnych łóżkach… Sięgając po prozę stara się pokazywać najpiękniejsze z ludzkich uczuć – miłość, w różnych jej odsłonach i odniesieniach. Nie sili się na intelektualny bełkot, a w sposób komunikatywny, literacko poprawny rysuje historie swoich bohaterów, którzy żyją w znanej nam rzeczywistości, kochają, jak my cierpią, przeżywają swoje wzloty i upadki. Swego rodzaju cechą powieści Kazimierza Kiljana są elementy z pogranicza świata niematerialnego, metafizycznego z odrobiną sensacji i baśni.
Najnowszy tomik poezji to próba pokazania dzisiejszego świata, codzienności ze wszystkim jej blaskami i cieniami. Tych ostatnich jest niestety – w odczuciu poety - więcej.
Całość została podzielona tematycznie i opatrzona podtytułami zawierającymi sentencje autora: Matka natura, Powiew namiętności, Z albumu wspomnień, U progu nadziei, Czas przebudzenia, W malignie zmierzchu, Wrota apokalipsy i Frywolnie. W każdym z tych działów czytelnik znajdzie garść poetyckich refleksji, które mogą stać się przyczynkiem do głębszych przemyśleń.
Książka ukazała się dzięki finansowemu wsparciu ze strony p.JolantyJuncewicz i p.Stanisława Leszczyńskiego.
Bibliografia autora:
Krople życia (2005), Zatrzymane wahadło (2006), Zagubieni w czasie (2007), Na krawędzi dnia (2007), Stamtąd się nie wraca (2008), Bramy czasu (2009), Bukiet chabrów (2010), Z kufra pamięci (2011), W galerii uczuć (2012). Wiersze autora publikowane był w wielu antologiach.
Z dnia: 2013-08-30, Przypisany do: Nr 16(471)