Nauczycielskie wynagrodzenia
(GM.LUBAŃ) Zgodnie z Kartą Nauczyciela od 2009 roku samorządy analizują wydatki poniesione na wynagrodzenia nauczycieli w odniesieniu do średnich wynagrodzeń na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. Jeśli dana grupa nie osiągnęła średniej, to należący do niej nauczyciele otrzymują jednorazowy dodatek uzupełniający. Od tego czasu samorządy do 20 stycznia każdego roku muszą przeprowadzać analizę poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym wydatków na wynagrodzenia nauczycieli w odniesieniu do wysokości średnich wynagrodzeń oraz średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. Jeżeli płaca nauczyciela nie osiągnęła gwarantowanego minimum, organ prowadzący szkołę ma obowiązek wypłacić dodatek uzupełniający. Tymczasem włodarze gminy Lubań przeprowadzili analizę poniesionych wydatków na wynagrodzenia za 2013 rok dla nauczycieli i wszystko wskazuje na to, że jednorazowy dodatek uzupełniający dla nauczycieli zatrudnionych w gminnych placówkach nie będzie wypłacany.
- Uchwaliliśmy nowy regulamin wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w naszych placówkach oświatowych, co sprawiło, że żaden z etatów nauczycielskich nie został zwiększony, a godziny ponadwymiarowe przydzielone zostały dla nauczycieli, którzy podnosili kwalifikacje zawodowe, co w efekcie zminimalizowało zatrudnienie nauczycieli w niepełnym wymiarze godzin –
mówi wójt Zbigniew Hercuń. – W związku z tym przydzielono nauczycielom dodatkowe godziny zajęć na kółka zainteresowań, zajęcia wyrównawcze, zajęcia sportowe itp.
Jak zapewniają włodarze - osiągnięcie średnich wynagrodzeń w poszczególnych stopniach awansu zawodowego w gminie Lubań przyniosło wymierne efekty poprzez faktycznie wypracowane godziny przez nauczycieli, dodatkowe zajęcia w szkołach dla uczniów, co z kolei umożliwiło rozwijanie dodatkowych umiejętności dzieci i młodzieży.
(Alfred)