Spółka Automatec założona przez Wojciecha Siwka powstała w 2002 roku w Siekierczynie. Na początku składała się z dwóch pracowników. Przedsiębiorstwo bardzo szybko rozwijało się, realizując duże projekty z zakresu budowy maszyn, dla firm z branży kosmetycznej. Rok 2002 firma zamknęła obrotem w wysokości 1,7 miliona złotych a rok 2003 już 2,6 milionami. Z czasem Automatec powiększał liczbę wykwalifikowanych pracowników. W 2003 roku firma przeniosła się do Lubania na ulicę Jeleniogórską, dzierżawiąc pomieszczenia od Imki. Tam funkcjonowała do pożaru. On to sprawił, że postanowiono szukać miejsca, gdzie możliwa będzie rozbudowa i rozszerzenie działalności. Najpierw pod uwagę brano tereny miasta ale ponieważ nie posiadało ono powierzchni gruntów zgodnych z oczekiwaniami firmy, znaleziono inne, których właścicielem jest Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa. Podjęte zostały rozmowy w sprawie możliwości sprzedaży tego gruntu pod działalność gospodarczą, które zakończyły się sukcesem.
- Firma Automatec zgłosiła się do nas kilkanaście miesięcy temu z pytaniem, czy nie mamy na terenie miasta gruntu pod planowaną przez nich inwestycję – mówi burmistrz Arkadiusz Słowiński. - Chcieli się usamodzielnić, więc planowali wybudowanie zakładu albo na terenie miasta, albo w gminach sąsiednich. Dla nas jako władz miasta jest rzeczą oczywistą, że chcieliśmy tą firmę zatrzymać w Lubaniu, więc pokazaliśmy im wszystkie nasze tereny, które potencjalnie nadawałyby się pod planowaną przez nich inwestycję. Firma wskazała grunt usytuowany przy ul.Esperantystów, który ją zainteresował, ale kłopot polegał na tym, że niestety nie znajdował się on w zasobach miejskich lecz Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Ponieważ bardzo nam na tym zależało, rozpoczęliśmy wspólnie prace nad tym, żeby jak najszybciej stał się on własnością firmy. Wszelkie procedury skracaliśmy, jak tylko mogliśmy. Ja osobiście byłem w Rakowicach, gdzie swoją siedzibę ma delegatura Agencji Własności Rolnej we Wrocławiu, by pokazać, że władze miasta są mocno zainteresowane przyspieszeniem wszystkich procedur, tak aby przetarg doszedł do skutku jak najszybciej. Także pracownik magistratu dwukrotnie odwiedził delegaturę agencji, trzymając rękę na pulsie, nie mówiąc o licznych telefonach monitorujących prace nad wytypowaniem tej działki do sprzedaży.
Ostatecznie AWRSP wytypowała ponad dwa hektary gruntu na przetarg, który odbył się na początku marca, a który wygrał Automatec. W związku z tym, że firma chciałaby halę produkcyjną postawić jeszcze w tym roku, miasto już się przygotowuje pod względem infrastrukturalnym do tej inwestycji.
– Uzbrajanie tych terenów jest tym bardziej wskazane, że może spowodować wzrost zainteresowania tymi nieruchomościami – mówi Tomasz Bernacki, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki przestrzennej UM Lubań. - Sam Automatec jest dobrym przykładem, bo kupując te dwa hektary już dzisiaj wie, że nie będzie to teren wystarczający i planuje pozyskać kolejne grunty obok.
Dzisiaj dokładnie jeszcze trudno stwierdzić ile osób znajdzie w firmie zatrudnienie, ale mówi się na początek o kilkudziesięciu, a to już coś. I co ważne, nie będzie to handel a produkcja. A tej w Lubaniu brakuje.
(tk)
Z dnia: 2014-03-20, Przypisany do: Nr 6(485)