- Nowe grunty przyczynią się do rozwoju inwestycji, a szczególnie inwestycji innowacyjnych, podnoszących konkurencyjność polskiej gospodarki oraz tworzących nowe miejsca pracy – mówi prezes zarządu kamiennogórskiej strefy ekonomicznej Iwona Krawczyk.
Prawie 9 hektarów gruntów w pełni uzbrojonych i położonych na terenie miasta i gminy Lubań wkrótce zostanie zagospodarowane przez spółkę Imka, która jest jednym z wiodących w Europie producentów chusteczek nawilżanych na bazie włókien nasączanych, stosowanych w pielęgnacji, higienie, dezynfekcji, a także w kosmetyce i w gospodarstwie domowym. Inwestycja zakłada budowę nowego zakładu, w którym spółka będzie prowadziła dotychczasową działalność, zwiększając jednocześnie jakość wytwarzanych produktów i wielkość produkcji poprzez zastosowanie innowacyjnych technologii. Inwestor planuje również uruchomić produkcję wyrobów do tej pory niewytwarzanych na terenie Polski, m.in. środków do dezynfekcji, kremów. Planowana inwestycja obejmuje budowę hali produkcyjnej, magazynu surowców, budynku biurowego oraz zakup nowych linii produkcyjnych i urządzeń.
Poza Lubaniem w granice kamiennogórskiej strefy włączone zostaną grunty o powierzchni 83,6806 ha w podstrefach: Jawor (52,7018 ha), Mirsk (5,7927 ha) i Bolków (16,2100 ha). Jednocześnie wyłącza się działki w podstrefach Dobroszyce i Gryfów Śląski, o łącznej powierzchni 37,4231 ha. Tym samym nie będzie już podstrefy Dobroszyce. Zostanie 15 podstref o powierzchni 413,3960 ha. Wszystkie włączane do kamiennogórskiej strefy grunty mają bardzo atrakcyjne lokalizacje. Nie znajdują się w obszarze Natura 2000. Są skomunikowane z drogami wojewódzkimi i krajowymi. W przypadku konieczności dodatkowych inwestycji infrastrukturalnych na tych działkach, gminy deklarują udział w kosztach realizacji niezbędnego uzbrojenia.
Jak zapowiada wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn – Klik, zmiana granic Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości zwiększa i dywersyfikuje grupę potencjalnych inwestorów. Nowe możliwości poszczególnych samorządów dodatkowo podnoszą ich atrakcyjność i konkurencyjność. Inwestycje, które mogą być realizowane na włączonych terenach stwarzają możliwość utworzenia ponad 2500 nowych miejsc pracy w strefie i poza nią.
- Już sam proces budowy fabryk dynamizuje koniunkturę gospodarczą regionu, natomiast utworzenie trwałych, nowych miejsc pracy oznacza wzrost dochodów znacznej grupy lokalnej społeczności i przekłada się na zwiększenie popytu konsumpcyjnego – mówi prezes zarządu kamiennogórskiej strefy Iwona Krawczyk.
Budowa, a później funkcjonowanie firmy stymuluje rozwój wielu dziedzin gospodarki. Wzrasta zatrudnienie w budownictwie i w usługach, rośnie popyt na usługi edukacyjne. Realizacja inwestycji infrastrukturalnych podnosi standard życia. Na uruchomieniu nowych firm skorzystają także przedsiębiorcy już działający w regionie, zyskują bowiem potencjalnych kooperantów i usługodawców.
- To jest bardzo dobra wiadomość dla Lubania – komentuje burmistrz Arkadiusz Słowiński. – W sytuacji gospodarczej, w której się znajdujemy rozwój istniejących zakładów pracy to priorytet dla miasta. Wszelkie ruchy zmierzające do rozszerzania terenów strefy w Lubaniu są uzasadnione, najwyższe organy państwowe powinny podejmując decyzje zdawać sobie sprawę, że przesądzają o gospodarczym być albo nie być miast i regionów, a zatem o losie ich mieszkańców. Zapowiadany plan inwestycyjny i kierunek rozwoju IMKI pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość.
(ŁCR)
Z dnia: 2014-04-16, Przypisany do: Nr 8(487)