Nie jest tajemnicą że jedną z najgorętszych zwolenniczek św. Marii Magdaleny jako patronki Lubania jest Bożena Adamczyk-Pogorzelec, wieloletnia dyrektor lubańskiego muzeum, będąca organizatorką dwóch sesji popularnonaukowych „Magdalena dla Łużyc” przedstawiających sylwetkę świętej oraz jej kult w Lubaniu.
- Chcemy, aby wielowiekowy patronat i orędownictwo św. Marii Magdaleny nad Lubaniem, co jest bardzo głęboko zakorzenione w tradycji historycznej, zostało wreszcie potwierdzone urzędowo – zapewniała Bożena Adamczyk-Pogorzelec na naszych łamach, jeszcze w roku 2010. - Chodzi tu nie tylko o to, że w naszym mieście od przeszło 690 lat działa Zgromadzenie SS. Św. Marii Magdaleny od Pokuty, ale że ta święta swoim wstawiennictwem obejmuje szereg profesji na polu zawodowym i społecznym, które do dziś w Lubaniu trwają, wskazując na zakorzenienie się i wpływ św. Marii Magdaleny na dzieje i rozwój naszego regionu.
Ta propozycja szybko jednak spotkała się z kontrkandydaturą świętego Jakuba, którą wysunęły lubańskie organizacje katolickie i działacze. Z kolei w wielu środowiskach negowano sam pomysł nadawania miastu patrona lub poszukiwanie go pośród świętych. Ostatecznie dylemat pozostawał nierozstrzygnięty.
W tym roku Bożena Adamczyk-Pogorzelec wraz ze Stowarzyszeniem „Siódme Niebo” wystąpiła do Burmistrza Miasta Lubań z wnioskiem, który zaowocował projektem uchwały poddania tego pomysłu konsultacjom społecznym.
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu - Przyjęcie św. Marii Magdaleny Patronką miasta Lubań ma swoje głębokie uzasadnienie w historii miasta. Potwierdzeniem powiązania św. Marii Magdaleny z miastem w świetle dostępnych danych /źródeł/ stanowią poniższe cytaty z „Rund um Lauban”, t. II, aut. Rector Plüschke oraz z „Historii Miasta Lubań” aut. Paula. Berkela w tłum. Stanisława Tymicza /s.64/: „…w starej Lubańskiej Kronice Miejskiej znajdujemy wzmiankę, że miasto Lubań ma też swego patrona, a właściwie patronkę. Wiadomość ta pochodzi z 1501 r. - ówczesny pisarz miejski Johann Koch w roku tym wystosował do rady w Ofen, gdzie go w sprawach Miasta wysłano – pismo -, w którym czytamy /m.in./: „Niech składa nadzieję w Bogu, w Świętym Krzyżu i św. Marii Magdalenie - Miasta naszego patronce i orędowniczce, że będą nam pomocą, że naszemu miastu dobra przyczynią”. „Następstwem pomyślności mieszczan była z jednej strony pewność siebie, z drugiej zaś radość jaką daje świetność i pogodna chęć życia. Podczas rozlicznych świąt kościelnych, szczególnie z okazji Bożego Ciała i imienin Patronki miasta (a św. Maria Magdalena była wymieniana jako Patronka Lubania i jego Orędowniczka), urządzano okazałe procesje”.
Za sześć lat Lubań będzie świętował 700-lecie bytności Zakonu Świętej Marii Magdaleny od Pokuty, podkreślając tym samym niejako swoisty fenomen, jakim jest nieustanne trwanie po dzień współczesny tego zakonu, tym bardziej, że w Lubaniu znajduje się Dom Generalny Zgromadzenia, a więc Lubań może się szczycić światowym odniesieniem tego faktu, który już stanowi niepodważalny przyczynek do promocji miasta w kontekście, co najmniej europejskim.
Rajcy ostatecznie postanowili przeprowadzić konsultacje społeczne w sprawie ustanowienia św. Marii Magdaleny patronką Lubania. Konsultacje potrwają do końca października. Każdy lubanianin i każda lubanianka może w nich zabrać głos, wypełniając i doręczając osobiście lub przesyłając do Urzędu Miasta Lubań stosowny formularz.
(ŁCR)
Z dnia: 2014-10-12, Przypisany do: Nr 19(498)