Wieżę Bracką w Lubaniu można bezpłatnie zwiedzać co roku w okresie od 1 maja do 31 października. Jest to obiekt zabytkowy i widokowy zarazem, toteż zwiedzając ją oprócz niemałej dawki historycznych wrażeń zachwyci nas również niesamowita panorama miasta i okolic, jaką można zobaczyć po pokonaniu stu dwudziestu trzech brackich schodów.
Właśnie zakończył się kolejny już sezon zwiedzania wieży. W tym roku wspięło się na nią ponad 1400 osób. Liczba turystów w porównaniu do lat poprzednich sukcesywnie się zwiększa. Wieżę zwiedzają osoby prywatne i grupy zorganizowane wśród których prym wiodą uczniowie okolicznych szkół. Oprócz lubanian i mieszkańców naszego regionu podróżnicy przybywają z różnych stron Polski, a nawet świata. Co ciekawe wśród polskich turystów mieliśmy przedstawicieli wszystkich szesnastu województw. Z kolei zagraniczni turyści przyjechali do nas w przeważającej części z krajów europejskich – Grecji, Hiszpanii, Anglii, Szkocji, Irlandii, Ukrainy, Słowacji, Czech, Niemiec. Pojawili się również goście z innych kontynentów, Ameryki Północnej – Stanów Zjednoczonych, Australii czy Azji – Gruzji i Chin.
W tegorocznym sezonie obok Wieży Brackiej w parku miejskim pojawiła się nowa atrakcja turystyczna. Jest to „Wystawa Schron”. Od 10 maja istnieje możliwość zwiedzania poniemieckiego schronu przeciwlotniczego z czasów II wojny światowej. Dotychczas nieużywany, odzyskał dawną krasę dzięki staraniom Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc i wsparciu lubańskich władz. Otwarcie bunkra było dużym wydarzeniem, które rozpoczęła konferencja historyczna „Bitwa pancerna o Lubań – 1945”. Następnie odbyła się inscenizacja historyczna przedstawiająca atak lotniczy na miasto, zmagania żołnierzy i sytuację w jakiej znalazła się ludność cywilna. Wewnątrz schronu panuje niesamowity klimat, a to dzięki znajdującej się tam galerii zdjęć w dużym formacie upamiętniających wydarzenia z Bitwy o Lubań z 1945 roku. W atmosferę tamtych dni wprowadzają zwiedzających liczne eksponaty z okresu wojennego i niemieckie napisy znajdujące się na ścianach schronu.
W sezonie 2014 swoją działalność kontynuowała również XVII-wieczna Lubańska Straż Miejska. Projekt powstały w 2011 roku zakłada rekonstrukcyjne przemarsze dawnych strażników w pełnym ekwipunku. Odbywały się one w południe w ostatnią sobotę każdego miesiąca w okresie od maja do listopada. Trasa biegła od Wieży Brackiej przez Rynek aż do murów obronnych i z powrotem na wieżę. Przechodnie mogli zobaczyć musztrę, posłuchać strzału z muszkietów, porozmawiać ze strażnikami lub zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie.
17 maja 2014 w Lubaniu odbyła się po raz drugi ogólnopolska akcja pod nazwą Noc Muzeów. Ta wyjątkowa noc obfitowała w niezapomniane i bezcenne chwile. Całą akcję rozpoczęła inscenizacja historyczna upamiętniająca wizytę kaznodziei Jana Kapistrana w Lubaniu. Franciszkański inkwizytor odwiedził nasze miasto w celu usunięcia przedmiotów zbytku i poprawy obyczajów lubanian. Następnie miało miejsce przedstawienie teatralne w Ratuszu, które zebrało mnóstwo pozytywnych recenzji. W Muzeum Regionalnym można było zobaczyć trzy ciekawe wystawy, OSS SG umożliwiło zwiedzanie Sali Tradycji, zaś Wieża Bracka i „Wystawa Schron” do północy przeżywały prawdziwe oblężenie żądnych wrażeń Dolnoślązaków
Tych, którzy nie zdążyli zwiedzić wieży, odkryć tajemnic schronu, przywitać się z historycznymi strażnikami czy wziąć udziału w Nocy Muzeów zapraszamy w nowym sezonie. Wieża Bracka będzie otwarta dla turystów od maja 2015 roku, z kolei „Wystawa Schron” zostanie udostępniona od marca 2015 roku. Tymczasem warto zapoznać się z prezentującym wiele ciekawostek i tajemnic wieży filmem „Zwiedzanie Wieży Brackiej”, który można znaleźć w zakładce „turystyka” na oficjalnej stronie miasta www.luban.pl
(ŁCR)
Z dnia: 2014-12-03, Przypisany do: Nr 22(501)