* Andrzej Zwoliński z Lubania
- Moim zdaniem współcześnie nie ma już pojęcia patriotyzmu, bo nie ma takiej potrzeby. Zniknął po 1989 roku, kiedy Polska uwolniła się od ZSRR. Nawet tragedia smoleńska nie pokazała ducha narodowej jedności, choć na początku tak się wydawało. Żałoba narodowa, te wszystkie chwile wzruszenia, patosu itd. były wyrazem czystej ludzkiej przyzwoitości.
* Krzysztof Janowicki z Lubania
- Prawdziwy patriotyzm najlepiej sprawdza się w momentach braku wolności, zagrożenia. Wtedy my, Polacy jednoczymy się w zrywie wolności. Idąc w stronę dzisiejszego stereotypu, patriotyzmem będzie się nazywać pójście do urny wyborczej, a przecież kiedyś to słowo tyle dla Polaków znaczyło.
* Karina Galińska z Lubania
- Polacy są najszybciej adaptującym się narodem w innych państwach. Ale serce pozostaje w Polsce. I to jest dzisiejszy patriotyzm.
* Agnieszka Skotnicka z Lubania
- Historią trochę się interesowałam z racji wychowania w domu. Mam w pamięci wszystkie zrywy i postawy patriotyczne naszego kraju. Obecnie nie ma możliwości okazywania patriotyzmu. Nie ma wojny, ani żadnych zrywów, dlatego każdy spokojnie zajmuje się swoimi sprawami. Nikt się nie zastanawia nad patriotyzmem. Uważam, że powinno się obchodzić święta narodowe, jednak osobiście nie przywiązuję do nich większej uwagi.
* Marek Kujawski z Lubania
- Zdecydowanie nie jestem patriotą. Uważam że patriotyzm jest dobrą rzeczą np. podczas zrywu narodowego. Natomiast na co dzień niektórzy zbyt często używają tego słowa jako uzasadnienia swoich działań, np. w polityce, co jest dla mnie wielką pomyłką. Usta pełne frazesów a czyny im zaprzeczają.
Z dnia: 2014-12-03, Przypisany do: Nr 22(501)