IX Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych im. Jerzego Szmajdzińskiego pt. „Jest w orkiestrach dętych jakaś siła” odbył się w ramach obchodów 10-lecia uzyskania przez Olszynę praw miejskich. Imprezę zainaugurowała parada orkiestr ulicami miasta, która zawsze cieszy się wielkim zainteresowaniem mieszkańców – nawet mimo tego, że na początku pogoda nie była zbyt łaskawa. Potem odbyła się prezentacja zespołów na Stadionie Miejskim. W tym roku było ich w sumie siedem – Orkiestra Wojskowa Garnizonu Warszawa z Żagania (kapelmistrz st. chor.sztab. Adam Dudzik), Orkiestra Policyjna KWW z Wrocławia (kapelmistrz kom. Adam Witiw), Orkiestra KGHM z Rudnej (kapelmistrz Edward Dudek), Orkiestra Dziecięco-Młodzieżowa ze Śmigla (kapelmistrz Piotr Błaszkowski), Orkiestra Dziecięco-Młodzieżowa z Ogrodzieńca (kapelmistrz Stefan Łebek) oraz Orkiestra „BRODANKA” z partnerskiego miasta Železny Brod z Czech pod kierownictwem Rudolfa Müllera, która wystąpiła także jako Big Band Železny Brod. Oczywiście nie mogło zabraknąć Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta i Gminy Olszyna pod kierownictwem kapelmistrza Andrzeja Tomasza Drozdowicza – prezesa Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział Dolnośląski we Wrocławiu z siedzibą w Olszynie.
Otwarcia imprezy dokonał burmistrz Leszek Leśko, który wyraził uznanie dla uczestników tego wydarzenia za ich determinację, kunszt oraz krzewienie szeroko rozumianej kultury.
- Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych im. Jerzego Szmajdzińskiego to prawdziwe święto muzyki w wykonaniu orkiestr dętych. Jest to wydarzenie, które dla małej gminy Olszyna ma szczególne znaczenie i mobilizuje nas do większego wysiłku na rzecz rozwoju kultury – powiedział burmistrz Leszek Leśko.
Wśród gości, którzy zaszczycili swoją obecnością to wydarzenie była m.in. poseł Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, poseł Zofia Czernow, senator Jan Michalski, przedstawiciele zarządu powiatu lubańskiego na czele ze starostą lubańskim Walerym Czarneckim, a także wójtowie - Zbigniew Hercuń z gminy Lubań i Janusz Niekrasz z Siekierczyna, jak i były prezes dolnośląskiego oddziału PZChiO Tadeusz Mroczek. Festiwal stał się okazją do tego, by włączyć do członków Polskiego Związku Chórów i Orkiestr lubański chór „Echo Bukowiny”. Akt poświadczający przystąpienie do związku na ręce lidera zespołu Jana Guły przekazał prezes PZChiO OD kapelmistrz Andrzej Drozdowicz, zaznaczając przy tym, ze amatorski ruch artystyczny to ogromny wkład w budowanie polskiej kultury narodowej. Oprócz tego zaszczytu dostąpiła także orkiestra gospodarzy, która z rąk starosty Walerego Czarneckiego otrzymała powiatowe odznaczenie jako Kreator i Twórca Kultury Powiatu Lubańskiego (szerzej na str. 6). Odznaczenia PZChiO otrzymali kolejni zasłużeni dla muzyki - srebrną odznaką honorową prezes Oddziału Dolnośląskiego uhonorował następujące osoby - Halinę Białoń, Tomasza Maja oraz Grzegorza Stelmaszyka; brązową: Juliannę Mićić, Krzysztofa Garbiec, Karola Thiede, Tadeusza Pełecha, Jarosława Obrębskiego, ks. proboszcza Jana Dochniaka, Małgorzatę Płucinnik. Dyplomy uznania za wieloletnią pracę na rzecz PZCHiO otrzymali: Henryk Szeweluk, Michał Trzaśkowski, Marek Palamar i Stanisław Rogacki.
W programie festiwalu znalazły się nie tylko koncerty poszczególnych zespołów na festiwalowej scenie. Dużą atrakcją był pokaz musztry paradnej, którą na murawie stadionu zaprezentowała Orkiestra Wojskowa Garnizonu Warszawa z Żagania oraz Orkiestra Policyjna KWW z Wrocławia. Była to znakomita okazja nie tylko do dobrej zabawy, ale także do poznania niebagatelnych umiejętności muzyków i to z użyciem różnego typu choreografii.
Organizatorem tegorocznego festiwalu był Burmistrz Olszyny, Prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział Dolnośląski, Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Olszyna, a także Gminny Ośrodek Kultury w Olszynie. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował m.in. Dwutygodnik Ziemia Lubańska.
(Artur D. Grabowski)
Z dnia: 2015-05-18, Przypisany do: Nr 9(512)