Powiatowe Centrum Edukacyjne w Lubaniu skończyło 15 lat. To okazja do podsumowań i nowego spojrzenia w przyszłość. O jubileuszowe podsumowanie poprosiliśmy Annę Adamską - dyrektor lubańskiego PCE.
* Jak z perspektywy dyrektora placówki ocenia pani ten miniony okres?
- 15 lat to w funkcjonowaniu ośrodka, którego celem jest wspieranie nauczycieli ze szkół i placówek oświatowych, to bardzo dużo. Szczególnie, kiedy weźmie się pod uwagę zmiany, jakie zachodzą w systemie edukacji. Tu trzeba być bardzo mobilnym. To takie modne słowo, ale bardzo pasujące do szybkiego reagowania na potrzeby, oczekiwania, ale przede wszystkim na pojawiające się możliwości no i ograniczenia. Na początku działalności PCE, w latach 2000-2005 skupialiśmy się na awansie zawodowym nauczycieli. Było ogromne zainteresowanie uzyskaniem przez dyrektorów i nauczycieli kolejnego stopnia awansu zawodowego. Już wtedy daliśmy szansę dzieciom i młodzieży w wykazaniu się w różnych dziedzinach poprzez organizację wielu konkursów. Pierwsze z nich dotyczyły umiejętności humanistycznych i matematycznych. Byłam nawet autorką pierwszego konkursu pt. „Młody humanista powiatu lubańskiego”. Potem było jeszcze wiele form rywalizacji dla przedszkolaków i uczniów szkół na wszystkich etapach kształcenia. I zainteresowanie udziałem w konkursach było bardzo duże. Organizowaliśmy szkolenia, konferencje, fora dyskusyjne – różnego rodzaju formy kształcenia, które sprzyjały rozwojowi zawodowemu pedagogów w naszym powiecie. W czasie 15 lat zorganizowaliśmy ponad 530 różnych form doskonalenia dla dyrektorów i nauczycieli, w których uczestniczyło ponad czternaście i pół tysiąca osób. Odbyły się 332 konkursy powiatowe i regionalne dla dzieci i młodzieży z udziałem 51.671 uczniów od przedszkola do szkół ponadgimnazjalnych. Zorganizowaliśmy 15 dorocznych uroczystych Gal Laureatów i 11 uroczystości wręczenia Nagród Starosty Lubańskiego za promowanie Powiatu poza jego granicami, w których wzięły udział setki młodzieży, nauczycieli, rodziców.
Nie było łatwo. Przez pierwszych kilka lat jako dyrektor PCE musiałam udowadniać, że placówka jest niezbędna w środowisku oświatowym. Nawiązywałam współpracę z różnymi instytucjami w kraju i za granicą, by móc proponować nauczycielom atrakcyjną ofertę edukacyjną. Poszukiwałam takich zadań dla Centrum, by stało się ono niezbędne na powiatowej mapie oświatowej.
* No i udało się. Dziś lubańskie PCE jest liderem w pozyskiwaniu środków unijnych.
- Tak. Przez ostatnie 10 lat nasze zadania statutowe realizujemy z wykorzystaniem unijnych pieniędzy. Faktycznie, wśród samorządowych ośrodków doskonalenia nauczycieli jesteśmy w czołówce „skutecznych pozyskiwaczy”. Możemy się pochwalić skuteczną realizacją 20 dużych przedsięwzięć. Największy – „Einstein – każdy ma w sobie ukryty potencjał” wart był prawie 7.000.000 zł, realizowaliśmy go we współpracy z 7 Gminami, wsparcie otrzymało ponad 6.800.000 dzieci i młodzieży. To były głównie zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne dla uczniów. Do dziś szkoły z rozrzewnieniem wspominają „Einsteina”. Ostatnie lata były bardzo pracowite dla wszystkich pracowników i współpracowników PCE. W tym samym czasie realizowaliśmy nawet trzy kilkuletnie projekty. To bardzo trudne i odpowiedzialne zadanie, z którym sobie radzimy całkiem dobrze. W czerwcu uroczyście zakończyliśmy realizację 2 dużych projektów: „Bezpośrednie wsparcie rozwoju szkół i przedszkoli poprzez wdrażanie zmodernizowanego systemu doskonalenia nauczycieli w powiecie lubańskim” (ponad 2.000.000 zł) z udziałem 39 szkół i przedszkoli i 570 nauczycieli i dyrektorów oraz Rozpoznawanie predyspozycji i zainteresowań – życiowym drogowskazem dla młodzieży”(prawie 900.000 zł), którego celem było opracowanie i standaryzacja testów do autodiagnozy dla uczniów gimnazjów z młodzieżowych ośrodków wychowawczych, ośrodków socjoterapii i szkół integracyjnych. W lipcu br. kończymy trzeci -„Multimedialne przedszkole – program edukacji przedszkolnej” (prawie 2.000.000 zł) z udziałem 16 przedszkoli i szkół podstawowych z oddziałami „0” i ponad 1.300 przedszkolakami. Oprócz projektów unijnych realizowaliśmy też nasze własne projekty edukacyjne, m.in. „Dziecko 6-letnie w szkole”, „Bezpieczne szkoła”, czy „Oskar Kolberg na Ziemi Lubańskiej”. Zrealizowaliśmy wiele działań ważnych dla naszej powiatowej oświaty, o których można by długo mówić. Najważniejsze informacje i zdjęcia z zadań realizowanych przez PCE oraz osiągnięć w okresie 2000-2015 zawarliśmy w publikacji okolicznościowej „Po Co Edukacja”, która jest dostępna na naszej stronie www.pceluban.pl oraz w Bibliotece Pedagogicznej. Niezwykle cenne są również publikacje, które wydaliśmy. Są to m.in. albumy, przewodniki metodyczne, kompendia, informatory. Bogata jest nasza baza wydawnicza.
* No i była piękna uroczystość z okazji 15-lecia PCE…
- Tak. Czerwiec 2015 roku obfitował w wiele uroczystości – była Gala Laureatów konkursów organizowanych przez PCE, była Gala Promocji Powiatu, podczas której pan Starosta wręczył uczniom nagrody za promowanie Powiatu Lubańskiego poza jego granicami, były konferencje podsumowujące projekty, no i oczywiście uroczystość z okazji 15-lecia PCE. Były prezenty dla szkół i przedszkoli współpracujących z PCE w realizacji projektów w formie oryginalnych Certyfikatów za udział w projekcie, były też podziękowania dla dyrektora PCE od Zarządu Powiatu Lubańskiego za pozyskanie środków i realizacje projektów oraz kwiaty, upominki i życzenia. Pan Starosta Walery Czarnecki oraz pani Skarbnik Anna Wojewoda otrzymali od nas podziękowania za wspieranie ośrodka w realizacji trudnych wyzwań, jakimi są unijne projekty. No i na koniec był ogromny tort ze zdjęciem naszego pięknego budynku, którym wspólnie z panem Starostą częstowałam uczestników uroczystości. Pięknie i na słodko podziękowałam wszystkim pracownikom i współpracownikom za sukcesy Powiatowego Centrum Edukacyjnego w okresie mijających 15 lat działalności.
* Pięknie zamknęła Pani rozdział pierwszego 15-lecia PCE. A jakie plany na najbliższą przyszłość?
- Właśnie zaczynają się wakacje, ale nie dla pracowników Powiatowego Centrum Edukacyjnego. U nas nadal panuje atmosfera pracy. Przygotowujemy się do zamknięcia rozliczenia trzech dużych projektów unijnych, o których wspomniałam. To może potrwać nawet kilka miesięcy. W czasie wakacji chciałabym stworzyć zespół projektowy, który pod moim kierownictwem przygotowałby narzędzia do powiatowej diagnozy potrzeb, możliwości i oczekiwań szkół i placówek oświatowych w powiecie. Taka szczegółowa analiza ułatwi nam planowanie pozyskiwania środków unijnych na najbliższe lata. Od września planuję realizację kilku projektów edukacyjnych zgodnych z wymaganiami polityki oświatowej państwa, opracowanie oferty szkoleniowej dla dyrektorów i nauczycieli, w tym utworzenie kilku sieci współpracy i samokształcenia. To zaledwie część z planowanych działań na nowe 5-lecie. Ale zarówno te już zakończone, jak i te planowane mogą być realizowane jedynie dzięki niezwykłej aktywności i pracowitości pracowników i współpracowników PCE. To sprawdzona, zdolna i chętnie podejmująca nowe wyzwania kadra. Wszystkim należą się słowa uznania i podziękowania. Sama jako dyrektor PCE, bez takiego zespołu, nie zdziałałbym wiele. Także muszę podkreślić ważne dla mnie wsparcie, życzliwość i zielone światło do ciągłych poszukiwań ze strony Starosty Lubańskiego i całego Zarządu Powiatu, za co serdecznie dziękuję, ponieważ takie stanowisko organu prowadzącego pozwala małemu ośrodkowi rozwijać skrzydła i realizować wiele cennych dla środowiska oświatowego inicjatyw.
* Gratulujemy pięknego jubileuszu i życzymy wielu udanych przedsięwzięć na kolejne lata.
- Bardzo dziękuję w imieniu własnym oraz wszystkich pracowników PCE i zapraszam do współpracy zaraz po wakacjach.
Z dnia: 2015-07-08, Przypisany do: Nr 13(516)