Informacja o starcie bilansowej w kwocie ponad 135 tys. zł w budżecie Gminnego Ośrodka Zdrowia w Olszynie zelektryzowała radnych, którzy przed czerwcową sesją dyskutowali o jednej z uchwał w ramach sprawozdania finansowego, jakie przedłożył kierownik placówki dr Marek Zatoński. Pojawiły się pytania i wątpliwości. Okazało się, że cała sprawa ciągnie się już od 2011 roku, a więc od afery receptowej, przez którą Narodowy Fundusz Zdrowia cofnął finansowanie, a budynek przychodni został zastawiony przez gminę na poczet zaciągniętego kredytu, którego koszty sięgały około 200 tys. zł. Problem związany z wykazywaną stratą stał się jednak dość uciążliwy.
- Od dawna nosiliśmy się z zamiarem uporządkowania tego tematu i zastanawialiśmy się nad wypracowaniem takiego rozwiązania, które byłoby dobre dla całej naszej społeczności - mówi burmistrz Olszyny Leszek Leśko.
W ostatnim czasie przeprowadzona została kontrola finansowa w SP ZOZ Gminnym Ośrodku Zdrowia w Olszynie. Raport pokontrolny nie pozostawia złudzeń – trzeba pomyśleć o innej, lepszej formie funkcjonowania placówki, która miałaby nie tylko pozytywny wpływ na realizację usług medycznych i nie obciążała budżetu gminy, ale przede wszystkim stawiała na rozwój placówki.
- Na ostatnim posiedzeniu Rady Społecznej rozmawialiśmy na ten temat i doszliśmy do konkretnych wniosków. Bezwzględnie idziemy w tym kierunku, żeby przekształcić nasz Gminny Ośrodek Zdrowia w Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej – zapewnia burmistrz Leszek Leśko. - Nie ma mowy o jakiejkolwiek likwidacji placówki. Wręcz przeciwnie – od 1 stycznia 2016 roku rozpocznie ona swoją działalność na nowych warunkach i z nowymi możliwościami. Natomiast w tej sytuacji, w związku z występującą stratą, gmina będzie musiała przejąć na siebie te zobowiązania, aby ośrodek zdrowia mógł zacząć pracę z czystym kontem.
Jak podkreśla sekretarz gminy Halina Białoń – przekształcenie placówki w spółkę prawa handlowego ma wiele plusów i stwarza nowe możliwości, których do tej pory mieszkańcy byli po prostu pozbawieni. Przy Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej będzie szansa na sprzedaż cegiełek oraz płatność za pewien zakres usług medycznych, które będą realizowane także komercyjnie, dzięki czemu w pewnych sytuacjach pacjenci będą mogli skorzystać z wizyty u lekarza szybciej niż przewidywałby normalnie kontrakt z NFZ. Będzie to zatem możliwość uzyskania przez placówkę dodatkowych dochodów.
- Po przekształceniu Gminnego Ośrodka Zdrowia w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością dla mieszkańców w zasadzie zmieni się tylko nazwa i forma prawna, a publiczny zakres usług medycznych nie zostanie zmieniony – uspokaja burmistrz Leszek Leśko. - Natomiast zmieni się sposób zarządzania placówką.
Zgodnie z obecnymi zasadami dotyczącymi tego typu podmiotów po przekształceniu, na co zgodę wyrazić musi Rada Miejska, zostanie powołany prezes, który wraz z radą nadzorczą będzie odpowiadał za właściwe funkcjonowanie, a przede wszystkim stan finansowy spółki całym swoim majątkiem - podobnie jak to kiedyś było z lubańskim Szpitalem Powiatowym im. dr. Lucjana Kopcia, czy też z Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych w Olszynie.
Konkretne decyzje mają zapaść już po wakacjach.
(ADG)
Z dnia: 2015-07-31, Przypisany do: Nr 14(517)