Terapia manualna to nie tylko szukanie przyczyny odwracalnych zmian w obszarze narządu ruchu, ale przede wszystkim skuteczna rehabilitacja i zwiększanie zakresu ruchomości. W Świeradowie-Zdroju tą unikalną metodę oferuje Hotel Sudetia, do którego kadry należy magister fizjoterapii i absolwent Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz wielu form dalszego kształcenia, Pan Paweł Tartak, który, znany jest ze swojego profesjonalnego podejścia i niezwykle skutecznej formy pomagania pacjentom w kraju oraz poza jego granicami.
Klienci cenią fachowość, sympatię i przyjazne, wspierające podejście przed, podczas i po terapii, tak ważne przy traumatycznych przeżyciach związanych z ograniczeniem możliwości poruszania się lub wykonywania pewnych ruchów. Budujące są świadectwa byłych gości Hotelu Sudetia, którzy donoszą, iż po odbytej kuracji w hotelowym Sudeckim Centrum Prozdrowotnym, szczególnie po kilku sesjach z terapią manualną mogą na przykład po raz pierwszy od kilku lat samodzielnie zgiąć kolana, nałożyć rajstopy lub choćby stanąć na jednej nodze. Takie, częste sytuacje nadają naszej misji pomagania w rekonwalescencji szczególnego charakteru. Zapraszamy do skorzystania z tej unikalnej i bardzo skutecznej metody pomocy w pokonywaniu dysfunkcji i stanów bólowych.
Terapia manualna jest formą leczenia fizjoterapeutycznego, znajdującą zastosowanie głównie w ortopedii. Składa się z części diagnostycznej oraz terapeutycznej.
W pierwszym etapie terapii następuje wywiad z pacjentem i badanie między innymi ruchomości w stawie, napięcia mięśniowego lub ewentualnej bolesności struktur. Na podstawie badania, w celu zredukowania lub zlikwidowania problemu, terapeuta lokalizuje przyczynę dolegliwości i w zależności od rodzaju tkanki stosuje odpowiednią technikę. Jednym z elementów terapii mogą być ćwiczenia, które terapeuta zleca pacjentowi. Mają one za zadanie wyeliminować przyczynę powstawania dolegliwości lub zapobiec jej nawrotom. Terapia manualna w przeciwieństwie do kręgarstwa jest bezpieczna dla pacjenta, ponieważ wykonywana jest przez wykwalifikowany personel medyczny (magistra fizjoterapii lub lekarza ortopedę). Koncentruje się na przyczynie dolegliwości i jej leczeniu, a nie na samych objawach, nie wywołuje przy tym negatywnych skutków ubocznych, jak ma to miejsce w przypadku farmakoterapii lub zabiegów operacyjnych. Terapię można z powodzeniem stosować u pacjentów z bólem stawów, mięśni, tkanek okołostawowych, wynikających ze zmian zwyrodnieniowych lub na skutek przebytych urazów i operacji. Dolegliwości wynikają często z zaburzeń mobilności stawu, w postaci hypomobilności (ograniczenia ruchomości) lub hypermobilności (nadruchomości). Wówczas pojawia się nie tylko ból, ale również trudności w wykonywaniu pewnych czynności, jak np. wchodzenie po schodach.
Terapia manualna w połączeniu z innymi zabiegami z zakresu fizjoterapii pozwala przywrócić prawidłową mobilność w stawach, a w konsekwencji uwolnić pacjenta od dolegliwości i umożliwić pełną aktywność fizyczną. U sportowców często dochodzi do wzmożonego napięcia mięśniowego, co z kolei może prowadzić do skrócenia włókien mięśniowych i powstawania bolesnych przykurczy mięśniowych. Dysproporcje w tonusie mięśni otaczających staw mogą powodować wywieranie nieprawidłowego napięcia w obrębie struktur stawowych, co w konsekwencji zwiększa ryzyko kontuzji. Doskonałym rozwiązaniem w tej sytuacji jest masaż funkcyjny, który skutecznie rozluźnia mięśnie i więzadła, zmniejszając potencjalny ból i zwiększając zakres ruchomości w stawie. W przypadku nadmiernej szpotawości lub koślawości stawu, np. koślawości palucha (halluxvalgus) proponuje się pacjentowiterapię manualną, biorąc pod uwagę aspekt funkcjonalny, jak również estetyczny.
W zależności od źródła problemu terapia może wymagać średnio od kilku do kilkunastu sesji terapeutycznych, jednak każdy pacjent charakteryzuje się innym stopniem zaawansowania choroby, jak i odmienną reaktywnością na leczenie. Zdarza się, że niektórzy pacjenci poczują poprawę już po pierwszym zabiegu, zaś inni dopiero po kilkunastu sesjach. Przeciwwskazaniami do terapii manualnej są między innymi ostre stany zapalne i uszkodzenia tkanek, osteoporoza, czynne procesy nowotworowe oraz gruźlica. Warunkiem prawidłowego przebiegu terapii jest dobra współpraca pacjenta z terapeutą, zarówno w kontekście wykonywania poleceń (np. „napnij/rozluźnij”), sygnalizowania odczuć (np. „boli/nie boli”) oraz stosowania się do zaleceń terapeuty w zakresie ćwiczeń, profilaktyki oraz ergonomii.
Paweł Tartak
Kierownik Zespołu Kompleksowej Rehabilitacji
w Sudeckim Centrum Prozdrowotnym Hotelu Sudetia
w Świeradowie-Zdroju, ul. Zielona 6, tel. 75 783 51 26
Magister fizjoterapii
Absolwent Wydziału Nauk o Zdrowiu
Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
(Artykuł sponsorowany)