Już dziś uznaje się, że to najważniejsze odkrycie mineralogiczne na terenie Polski w ciągu ostatnich 25 lat. Wśród prezentowanych okazów znajdą się zarówno prawdziwe giganty jak i małe sztuki, ale bardzo estetyczne. Wystawa zachwyci barwą i formą naszych lokalnych skarbów. Zainteresowani już niebawem będą mogli nabyć książkę z profesjonalnymi fotografiami grabiszyckich kalcytów. Patronem honorowym wystawy jest firma Kruszywa Polskie S.A.
Wielki entuzjazm wzbudzi z całą pewnością wystawa pt. „Mineralogiczna dyskoteka”. Oczywiście prezentowane na niej minerały nie będą tańczyć, zamigoczą natomiast swoimi niepowtarzalnymi kolorami jak prawdziwa dyskotekowa kula. Tutaj do zwiedzających uśmiechać się będą zarówno kolorowe kamienie szlachetne, jak i minerały, które cenione są za kompozycję, rzadką barwę i super połysk.
Niewątpliwie najwięcej okazów znajdzie się na wystawie pt. Agaty Świata. Setki kolorowych jak tęcza „agatowych bułeczek” będzie kusić fantazyjnymi wzorami. Na tej wystawie nie zabraknie okazów z żadnej światowej lokalizacji. Pochodzą one ze kolekcji Hannesa Holzmanna. Hannes Holzmann to austriacki kolekcjoner, który od 34 lat zbiera agaty z całego świata i obecnie ma ich ponad 3000! W czasie swoich podróży miał okazję odwiedzić najważniejsze lokalizacje mineralogiczne świata, uczestniczy w wystawach, konferencjach i spotkaniach „agaciarzy” od Niemiec, przez Australię, po USA.
Trudno w to uwierzyć, ale Polska to „mineralogiczne Eldorado”. Taki tytuł nosi jedna z wystaw lubańskiego festiwalu. W jej ramach zostaną pokazane minerały z Polski, które widziało dotychczas tylko bardzo wąskie grono specjalistów, a które posiadają bardzo wysokie walory kolekcjonerskie. Wśród nich znajdą się m.in. najlepsze znalezione dotychczas na Dolnym Śląsku kryształy topazu.
Jedną z głównych atrakcji Sudeckiego Festiwalu Minerałów będzie unikalny, ogromny, meteoryt "Memors" o wadze 261 kg! Ten znaleziony w Morasku gigant jest jednym z największych znanych meteorytów z terenu Europy. Meteoryt Morasko należy do grupy meteorytów żelaznych, składa się głównie z żelaza (93%) i niklu (6,5%). Spadł on pomiędzy 4100 a 2700 rokiem p.n.e, pod Poznaniem, a odkryty został dopiero w 1914 roku. Sam okaz "Memors" wydobyty został w 2012 roku.
To nie koniec wystaw. W przepięknej sali ślubów lubańskiego ratusza, prezentowane będą wystawy konkursowe prywatnych kolekcjonerów. Zapełnią oni 20 gablot, a międzynarodowa komisja wyłoni zwycięzców. Dodatkowo odbędzie się konkurs publiczności – każdy zwiedzający może oddać swój głos, a wśród głosujących rozlosowana zostanie nagroda!
Oprócz okazów w gablotach na uczestników SFM czekać będzie Strefa Poszukiwacza. To jeden z wielu elementów edukacyjnych imprezy przeznaczonych dla najmłodszych. Pod fachową opieką dzieci będą mogły samodzielnie płukać złoto, kopać w poszukiwaniu kalcytów i innych minerałów czy też wypolerować agaty. Mini-kopalnie dostarczą w tym roku wielu wspaniałych okazów.
Więcej w bieżącym numerze.