Są widoczni na ulicach wszędzie, choć w sumie funkcjonariuszy jest ośmiu – w tym komendant i jego zastępca. Do swojej dyspozycji w sferze łączności posiadają radiotelefony przenośne i stacjonarne, a także sieci telefoniczne ogólnodostępne i komórkowe. Wykorzystują w swojej pracy również środki przymusu bezpośredniego – kajdanki, pałki ochronne wielofunkcyjne i ręczne miotacze gazu. Ważnym elementem ich wyposażenia jest samochód mający – decyzją MSWiA – uprawnienie uprzywilejowania w ruchu drogowym.
Choć przyjęło się w środowisku narzekać na strażników miejskich – i to nie tylko w Lubaniu – to trzeba przyznać, że pracują ciężko i są przy tym rzadko doceniani. Podsumowując 2007 rok straż miejska wykonała ogółem 705 patroli, podjęła 4.629 interwencji, z tego 3.587 (77,6 proc. ogółu spraw) w ramach czynności administracyjno-porządkowych . Znaczy to, że tyle razy strażnicy podejmowali działania w kwestiach takich jak: wyposażenie nieruchomości w pojemniki na nieczystości i umów z tym związanych, zasady trzymania zwierząt, prowadzenie nielegalnego handlu, wywieszanie ogłoszeń w miejscach zabronionych, drobne zaśmiecanie miejsc publicznych, niszczenie zieleni, uporządkowanie miejsc składowania nieczystości, usuwanie śliskości, sopli i liści, spalanie nieczystości, koszenie traw, brak numeracji nieruchomości, nieporządki na terenie nieruchomości, prowadzenie nielegalnych prac w pasach drogowych, ustalenie sprawców wystawek w miejscach zabronionych, spożywanie alkoholu w miejscu zabronionym i zachowanie osób będących pod jego wpływem.
W zakresie ruchu drogowego straż miejska interweniowała w ubiegłym roku 1.042 razy (22,4 proc. wszystkich spraw).
Brak sympatii dla strażników zapewne wynika z wymierzania przez nich kar. W roku 2007 ukarano ogółem 618 osób, z czego mandatem 571 na ogólną kwotę 39.050 zł. Skierowano do Sądu Rejonowego w Lubaniu 47 wniosków o ukaranie. Ogólnie z zakresu spraw administracyjno-porządkowych nałożono 342 sankcje karne – stanowi to 55,3 proc. ogólnej ilości osób ukaranych. Wykroczenia dotyczące przepisów ruchu drogowego skończyły się 276 sankcjami karnymi. Stanowiły one 44,7 proc. ogólnej ilości osób ukaranych, w tym mieści się 87 interwencji i 37 mandatów dotyczących pieszych użytkowników dróg. Ponadto pobrano 496 opłat za handel poza targowiskiem miejskim na kwotę 7.440 zł, przekazano do załatwienia w ramach posiadanych kompetencji innym jednostkom 517 spraw porządkowych. W tej liczbie 207 zdarzeń dotyczyło zachowania czystości oraz wyeliminowania zagrożeń, które sprowadzały się najczęściej do naprawy technicznych urządzeń.
W książce wydarzeń służby odnotowano 2.488 wpisów dotyczących zgłoszeń, przekazów i podejmowanych działań. Wynika z nich, że w 428 sprawach podjęto i przeprowadzono czynności wyjaśniające. Ustalono 281 sprawców wykroczeń. Zabezpieczano 42 imprezy masowe i wykonano 37 asyst.
Ponadto spowodowano usunięcie z terenu miasta 19 wraków samochodów, 9 wysypisk, 757 drobnych wystawek śmieci, nieczystości, 54 przeszkody w ruchu drogowym, 19 padniętych i zabitych zwierząt. Przeprowadzono 52 kompleksowe działania w zakresie akcji „Bezpieczna szkoła, bezpieczne dojście do szkoły...” Ale to nie koniec działań.
W 2007 roku wykonano 64 patrole z policją, zabezpieczano wspólnie 39 różnego rodzaju imprez, 10 miejsc wypadków i kolizji drogowych oraz 17 miejsc pożarów, czy wycieków oleju. Przekazano policji 38 spraw i 35 osób. Niektóre były rzeczywiście nietuzinkowe. Poza kolizjami i wypadkami drogowymi oraz kradzieżami mienia zdarzały się przypadki jazdy pojazdami w stanie nietrzeźwym, ale też występowały takie zdarzenia, kiedy dekonspirowano osoby podające się za policjantów lub były poszukiwane listami gończymi. Straż miejska również interweniowała w wypadkach pobić, zakłóceń spokoju, wyłudzania pieniędzy, pożarów, zabezpieczenia mienia po zmarłym, braku opieki nad dzieckiem i upojenia alkoholowego.
Reasumując, ubiegły rok był dla lubańskiej straży miejskiej pracowity. Funkcjonariusze podejmowali działania dotyczące wszystkich możliwych sfer – utrzymania porządku, ładu i czystości, eliminowania nieprawidłowości w handlu, ochrony zdrowia i życia, środowiska, prawidłowości prowadzenia prac ziemnych, budowlanych, przestrzegania bezpieczeństwa p.poż., zabezpieczania imprez, kontroli działalności gospodarczej, rejonów szkół, sprzedaży alkoholu, zabezpieczania miejsc awarii oraz eliminowania wszelkiego rodzaju nieprawidłowości występujących na terenie miasta.
Z dnia: 2008-02-05, Przypisany do: Nr 3(338)