» czytaj dalej
100. rocznica Wielkiej Wojny na lubańskiej ziemi cz. 4
» czytaj dalej
100. rocznica Wielkiej Wojny na lubańskiej ziemi cz. 3
» czytaj dalej
Strzelcy Lubańscy cz. III
Decyzja o założeniu bractwa strzeleckiego przez lubańskich tkaczy zapadła w 1787 roku. Ideę ochoczo wsparli miejscy fabrykanci oraz sam magistrat. Jeszcze w tym samym roku żywo zabrano się do prac na Kamiennej Górze. Po pierwsze wyrównano większość nierówności na jej szczycie.
» czytaj dalej
100. rocznica Wielkiej Wojny na lubańskiej ziemi cz. 2
Pierwsza wojna światowa przyniosła ze sobą niespotykane w dziejach tragedie ludzkie. Młodzi chłopcy wcieleni przymusowo do armii stanęli naprzeciw siebie. Aby zrealizować ambicje swoich władców, musieli zabijać. Pola Europy pokryte zostały lasami krzyży, a matki wylały miliony łez za synami, którzy nie powrócili. Jednakowa jest rozpacz za stratą dziecka, ojca czy dziadka, ich narodowość nie ma tu znaczenia.
» czytaj dalej
Historia lubańskich strzelców – cz. II
W numerze 10 Ziemi Lubańskiej opublikowaliśmy pierwszą część historii lubańskich strzelców, opracowaną przez Zbigniewa Madurowicza. Dziś kontynuacja, na którą niecierpliwie czekali Czytelnicy, nie tylko ci zafascynowani historią obronności. Jak zapowiada autor cyklu, Zbigniew Madurowicz, są to tak obszerne i ciekawe materiały, że w kolejnych numerach czeka nas jeszcze jeden odcinek.
» czytaj dalej