18. czerwca br. Parafia Ewangelicka w Lubaniu świętowała podwójny jubileusz – 630-lecie kościoła Marii Panny oraz 5-lecie powstania parafii. Było to jednocześnie również spotkanie Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce i Okręgu Kościelnego Görlitz Kościoła Ewangelickiego Berlina Brandenburgii i śląskich Górnych Łużyc.
Kościół Ewangelicki Marii Panny jest najstarszym kościołem Lubania. Pierwsza wzmianka pochodzi z końca XIV wieku, kiedy to zbudowano na tym miejscu kaplicę „naszej kochanej Panny [Marii]” („Zu unsere lieben Frauen”). W swej historii przechodził różne koleje losu. Obecnie jest kościołem parafialnym Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Lubaniu i jest to jedyna w mieście świątynia ewangelicka, jaka pozostała od czasów Reformacji.
Uroczystościom jubileuszowym lubańskich luteran towarzyszył nastrój pełen radości i dostojeństwa. Na rocznicowe obchody przyjechali goście z Niemiec i Polski. Radosne świętowanie przy dźwięku dzwonu zainaugurowało nabożeństwo spowiednio-komunijne odprawiane w języku polskim z bardzo licznym udziałem wiernych oraz duchowieństwa. Wśród gości obecny był m.in. biskup Jerzy Samiec – Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, biskup Ryszard Bogusz – Zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, a także biskup Martin Herche – Zwierzchnik Okręgu Kościelnego Görlitz Kościoła Ewangelickiego Berlina Brandenburgii i śląskich Górnych Łużyc, oraz duchowni z zaprzyjaźnionych parafii z kraju i zagranicy. Podczas wspomnianego nabożeństwa nie mogło zabraknąć także przedstawicieli lokalnych samorządów z powiatu lubańskiego – wicestarosty Konrada Rowińskiego, burmistrza Lubania Arkadiusza Słowińskiego oraz burmistrza Olszyny Leszka Leśko, a także przedstawicielki lubańskiego klasztoru SS Magdalenek. Liturgia pełna pięknych śpiewów tak w wykonaniu chórów, jak i wszystkich wiernych była wspaniałym świadectwem wiary, powszechności Kościoła oraz radosnego wsłuchiwania się w zwiastowane przez księży biskupów Jerzego Samca i Martina Herche Słowo Boże, które ma podsycać wiarę i wzmacniać społeczność wierzących.
- Świętujemy wspólnie piąte urodziny Parafii Ewangelickiej w Lubaniu. Życzymy Wam błogosławieństwa Bożego, radości w wysławianiu Boga, dobrze wspólnie spędzonego czasu i mocnego świadectwa wiary poprzez słowo i czyn tutaj w Lubaniu i wszędzie tam, gdzie mieszkacie – powiedział bp Martin Herche z Görlitz zwracając się do lubańskich ewangelików.
Ksiądz bp Herche na zakończenie swego kazania na znak przyjaźni przekazał ks. Cezaremu Królewiczowi, proboszczowi Parafii Ewangelickiej w Lubaniu, zabytkowy kielich z 1838 roku, pochodzący z kościoła ewangelickiego w Gronowie k. Zgorzelca, który odtąd będzie służył miejscowym luteranom.
Oprócz uroczystego nabożeństwa był czas również na wspólne biesiadowanie, które urozmaicała gra chóru puzonistów. Podczas paneli dyskusyjnych rozmawiano nt. Diakonii oraz partnerstwa pomiędzy Kościołami i parafiami. Była to okazja do wymiany doświadczeń i spojrzenia na wspomniane problemy z różnych punktów widzenia. Zastanawiano się w jaki sposób sprostać dziś i w przyszłości zadaniu miłości bliźniego, jak pomagać, kiedy ludzie są w potrzebie, potrzebują współczucia i rady. Oprócz tego uczestnicy obchodów mieli możliwość zwiedzenia starego miasta, natomiast dzieci mogły uczestniczyć w zabawach przygotowanych specjalnie dla nich.
Jubileuszowe uroczystości zakończył koncert chórów w kościele Marii Panny. W programie znalazł się występ m.in. chórzystów z Karpacza, Wrocławia i Görlitz. Na koniec tego szczególnego dnia bp Ryszard Bogusz podziękował za spotkanie, życząc Parafii Ewangelickiej w Lubaniu dalszego rozwoju oraz powodzenia w podejmowanych działaniach, udzielając przy tym błogosławieństwa na powrotną drogę do domów wszystkim uczestnikom jubileuszowych obchodów.
Jubileusz Parafii Ewangelickiej w Lubaniu pokazał, że przesłanie chrześcijańskie mimo wielu historycznych zawirowań w niczym nie straciło na swojej aktualności, a życie Ewangelią połączone z chwaleniem Boga modlitwą i pieśnią jest ważne także w czasach postępującej sekularyzacji. Pytanie jakie postawił bp Jerzy Samiec w swoim kazaniu: „Czy człowiek potrzebuje dzisiaj Boga?”, wciąż domaga się jasnej odpowiedzi oraz modlitwy o nowych robotników w winnicy Pańskiej, a także o świadectwo wiary we współczesnym świecie.
Z dnia: 2011-06-22, Przypisany do: Nr 12(419)