Decyzję komisji z Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty i Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli poprzedziły spotkania z uczniami i nauczycielami, podczas których dokonano oceny złożonego wniosku. Finałem była akademia i pokaz umiejętności uczniów pt. „Każdy jakiś talent ma...”, podczas którego zaprezentowali się oni pod kątem muzycznym, tanecznym, wokalnym, recytatorskim i małych form teatralnych. W akademii udział wzięli członkowie komisji oceniającej z Wrocławia – Halina Nawrotek, Mariola Kolan, Marek Sieczka oraz Paweł Nowak. Nie mogło zabraknąć także burmistrza Leszka Leśko, inspektor oświaty Agnieszki Suchodolskiej, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Sabiny Baran oraz radnych Rady Miejskiej.
Młodzi adepci nauk pokazali swoje talenty, pasje, zainteresowania, które rozwijają nie tylko podczas lekcji, ale także uczestnicząc w zajęciach pozalekcyjnych. Swoje umiejętności zaprezentował zespół „Wesołe nutki” i „Rozśpiewane nutki”. Z kolei na flecie poprzecznym zaprezentowała się Mirella Zaton, na skrzypcach Antoś Animucki, a Bartosz Pawłowski – finalista XIII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego klas I-III – deklamował wiersz pt. „Tu jest moje miejsce”. Na keyboardzie zaprezentowała się Alicja Cymbałko, a na dzwonkach Karolina Kumosz. W interpretacji utworu Juliana Tuwima pt. „Spóźniony słowik” swój talent aktorski zaprezentowała Milena Markowska, Mikołaj Karaczun i Wiktoria Rutkowska – uczestnicy i finaliści II Gminnego Przeglądu Talentów oraz dolnośląskiego konkursu „Świat wierszy Juliana Tuwima”.Na koniec prawdziwe show dała para Dominik Matoga i Nadia Szydło, którzy zaprezentowali swój kunszt w tańcu towarzyskim w kategorii tańca standardowego i latynoamerykańskiego. Po wszystkich prezentacjach dyrektor Grażyna Petruch wyraziła nadzieję, że te dziecięce talenty, które rozwijane są w murach Szkoły Podstawowej Nr 1 w Olszynie zostały przez komisję dostrzeżone, prosząc o zabranie głosu przewodniczącej tego gremium Halinę Nawrotek.
- Mieliśmy dzisiaj okazję dowiedzieć się o umiejętnościach i talentach dzieci, a to, co zostało nam zaprezentowane jest sukcesem dzieci, ich rodziców oraz nauczycieli – podkreśliła Halina Nawrotek. - W 1999 roku zrodziła się idea dolnośląskiego systemu wspierania uzdolnień. Dzięki niemu każdy z uczniów może przystąpić do konkursu zDolny Ślązaczek, a 50 szkół zostało włączonych do Dolnośląskiej Sieci Szkół Wspierających Uzdolnienia. Dziś taki certyfikat, jako 51 placówka w naszym województwie, otrzymuje wasza szkoła, z czego się niezmiernie cieszę – zaznaczyła.
Jak podkreśliła przewodnicząca komisji, certyfikat ten podpisuje wiele znamienitych osobistości Dolnego Śląska – m.in. marszałek województwa, dolnośląski kurator oświaty, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prezes fundacji Edukacji Międzynarodowej oraz dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. Decyzję komisji przyjęto gorącymi owacjami.
- Jesteśmy bardzo wdzięczni za tę ocenę, którą pani przewodnicząca nam przedstawiła. Gorące podziękowania kieruję także do pani dyrektor Grażyny Petruch, która razem ze swoją kadrą pedagogiczną i we współpracy z rodzicami robi bardzo wiele jak na warunki, która ta placówka posiada – powiedział burmistrz Leszek Leśko. - Ten program przygotowany przez nasze dzieci pod okiem ich wychowawców był świetny. Cieszę się zatem, że jesteśmy tą 52 placówką na Dolnym Śląsku i że w naszej gminnej oświacie mamy się czym pochwalić.
Akredytacja szkoły do DSSWU to ogromne osiągnięcie, które jest efektem pracy całego zespołu uczniów, nauczycieli i rodziców. Otwiera ona bowiem przed szkołą nowe możliwości, dzięki temu będzie mogła dzielić się z innymi placówkami swoim doświadczeniem, specyficznymi umiejętnościami i warsztatem pracy.
(Artur D. Grabowski)
Z dnia: 2014-12-19, Przypisany do: Nr 23(502)