Po nie tak dawnych zapowiedziach, że w Lubaniu nadszedł zmierzch podwórkowych komórek, miasto przeszło do czynu. Przystąpiono do rozbiórki obiektów na Rzemieślniczej i Dąbrowskiego. O tym, że przyszedł na nie czas, zdecydowały względy bezpieczeństwa i liczne wnioski mieszkańców. Takie zaniedbane szopy są nie tylko nieestetyczne, ale stają się siedliskami owadów i gryzoni. Co najgorsze, stwarzają zagrożenie dla bawiących się w okolicy dzieci, mogą także łatwo ulec podpaleniu. Zgodnie z zawartym porozumieniem rozbiórek dokonał Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych, a oczyszczone tereny można zagospodarować w inny sposób. Być może wyrosną na nich schludne lokale usługowe.
Wodna mgiełka ulży w upał
Zgodnie z prognozami nad Lubań nadeszła kolejna fala tropikalnych upałów. Lubańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji postanowiło trochę ulżyć lubanianom. Na placu Okrzei stanęła tajemnicza bramka, która po uruchomieniu okazała się tak zwaną wodną kurtyną. Jest to nic innego jak sprytny zraszacz, chłodzący przechodniów przyjemną mgiełką. Takie urządzenia w tym roku stanęły w wielu polskich miastach. Szybko stają się hitem wśród dzieciarni, która radośnie hasa w kropelkach wody. Podobnie było i w Lubaniu. Nie chodzi jednak tylko o zabawę - gdy temperatura sięga trzydziestu kilku stopni, przegrzanie jest bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci, osób starszych lub chorujących na cukrzycę i nadciśnienie. Dlatego – jeśli już musimy wyjść na upał – warto korzystać z wszelkich sposobów chłodzenia. Jak zapewniają wszyscy, którzy korzystali z kurtyny, mgiełka jest na tyle drobna, że szoku termicznego na pewno nie spowoduje, nie brudzi ubrań i nie zostawia śladów, a kropelki wyparowują błyskawicznie.
O Lubaniu w magazynie KSSEMP
Z inicjatywy Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małych Przedsiębiorstw, w najnowszym biuletynie strefy PIK ukazał się artykuł o perspektywach gospodarczych i rozwojowych Lubania zatytułowany „Lubań to brama”. Przeczytamy w nim między innymi o sukcesach funkcjonujących na terenie miasta zakładów i dogodnym dla rozwoju turystyki położeniu miasta. Puentą jest zaprezentowanie dwóch dróg rozwoju miasta przyjętych w świeżo uchwalonej strategii. Wydawnictwo adresowane jest głównie do przedsiębiorców i dystrybuowane przez KSSEMP. Cyfrową wersję można podejrzeć m.in. na stronie miasta Lubań (zakładka „Gospodarka i biznes”).
Szukają przewoźnika
Do 18 sierpnia można składać oferty na realizację usługi dowozu dzieci i uczniów niepełnosprawnych z miejsca ich zamieszkania do przedszkoli i szkół na terenie Gminy Miejskiej Lubań oraz zapewnienie im opieki. Bliższe informacje na ten temat znajdują się w zapytaniu ofertowym dostępnym na oficjalnej stronie miasta www.luban.pl w zakładce „Oświata”.
(ŁCR)
Z dnia: 2015-08-13, Przypisany do: Nr 15(518)